Svijet

Joe Biden traži zabranu prodaje jurišnog oružja: Koliko smo još pokolja spremni prihvatiti?

Američki predsjednik Joe Biden pozvao je Kongres da zabrani jurišno oružje, uvede provjeru podataka o svima koji ga kupuju kao i druge mjere kontrole oružja kako bi se zaustavio niz masovnih pucnjava koje su pogodile Sjedinjene Američke Države.

U govoru emitiranom uživo iz Bijele kuće u udarnom terminu, Biden je pitao zemlju, zaprepaštenu nedavnim pucnjavama u Teksasu, Oklahomi i New Yorku, koliko bi ti slučajevi trebali promijeniti zakone o oružju u Americi.

Predložio niz mjera

"Zaboga, koliko smo još pokolja spremni prihvatiti?", upitao je Biden, prenosi HRT.

Predsjednik, demokrat, pozvao je na niz mjera kojima su se, historijski,protivili republikanci u Kongresu, uključujući zabranu prodaje jurišnog oružja ili, ako to nije moguće, podizanje najniže dobi za kupovinu tog oružja s 18 na 21 godinu te ukidanje zaštite proizvođača od tužbe za nasilje počinjeno njihovim oružjem.

"Ne možemo ponovno iznevjeriti američki narod", rekao je Biden, vršeći pritisak na republikance da se glasa o nacrtu zakona s mjerama kontrole oružja.

SAD, koji imaju višu stopu smrtnih slučajeva od vatrenog oružja od bilo koje druge bogate nacije, posljednjih je sedmica potresen masovnim pucnjavom u trgovini u državi New York, u osnovnoj školi u Teksasu i zdravstvenoj ustanovi u Oklahomi.

Zakonodavci razmatraju mogućnost provjere podataka o kupcima oružja kako bi se dopustilo oduzimanje oružja osobama koje pate od mentalnih bolesti.

No, sve nove mjere suočene su s velikim preprekama republikanaca, osobito u Senatu, a zabrana jurišnog oružja nema dovoljnu podršku da bi bila izglasana.

Politički izazovi

Unatoč političkim izazovima, Biden je pozvao Kongres da djeluje.

Zagovornici sigurnosti oružja traže od Bidena da sam poduzme strožije mjere za sprjčavanje oružanog nasilja, no Bijela kuća je u velikoj mjeri prebacila odgovornost na Kongres da donese zakone koji bi trebali imati veći učinak.

Odbor Zastupničkog doma američkog Kongresa u četvrtak je radio na prijedlogu zakona koji bi trebao postrožiti nacionalne zakone o oružju, iako je malo vjerovatno da će ta mjera proći u Senatu.

Bidenovo obraćanje trebalo bi natjerati zakonodavce da donesu zakone te da ova problematika biračima ostane u prvom planu. Većina birača, i republikanaca i demokrata, želi strožije zakone o oružju, no republikanci u Kongresu te neki umjereni demokrati već godinama blokiraju zakone.