Svijet

Kina se suočava sa ogromnim problemom. Pogledajte kakve poruke vlasti šalju mladim bračnim parovima

Kina se suočava sa sve većim problemom nataliteta. Internetska objava novopečene mladenke u Kini, koju je lokalna vlast nazvala s pitanjem je li trudna, prikupila je desetke hiljada komentara  prije nego što je uklonjena. Mnogi korisnici interneta rekli su da su doživjeli slične pozive.

Rasprava na internetu uslijedila je nakon što je predsjednik Xi Jinping prošle sedmice na 20. kongresu Komunističke partije rekao da će Kina donijeti mjere za povećanje stope nataliteta i poboljšanje strategije razvoja za stanovništvo u zemlji.

"Vlada želi da mladenci ostvare trudnoću u roku od godine dana"

U objavi na Weibu, servisu sličnom Twitteru, korisnik pod imenom 'lost shuyushou' opisao je iskustvo kolegice koja je dobila poziv službe za zdravlje žena gradske uprave Nanjinga.

U objavi se navodi da joj je službenik rekao da lokalna vlada "želi da mladenci ostvare trudnoću u roku od godinu dana i njihova je namjera telefonirati svaka tri mjeseca."

Općinska vlada Nanjinga i Nacionalna zdravstvena komisija nisu odmah odgovorili na Reutersov zahtjev za komentar. Jedna žena u komentarima izvorne objave napisala je da se udala u augustu prošle godine i da ju je od tada dva puta pozvala lokalna vlast, koju nije imenovala.

"Udana si, zašto se ne pripremaš za trudnoću?"

Prvi put su je pitali uzima li folnu kiselinu i sprema li se zatrudnjeti. Drugi put su je pitali je li već trudna.

"Udana si, zašto se još uvijek ne pripremaš za trudnoću? Uzmi si vremena za dijete", poručili su joj.

Objava je skinuta nekoliko sati nakon što je objavljena zajedno sa svim komentarima.

Kina je od 1980. do 2015. nametnula politiku jednog djeteta. Sada je Peking priznao da je populacija na putu da se počne smanjivati. To direktno ugrožava njenu sposobnost da brine za starije osobe.

Kina se suočava sa drastičnim padom broja novorođenih

Broj novorođenih će ove godine pasti ispod 10 miliona s prošlogodišnjih 10,6 miliona. Već je u 2020. zabilježen pad od 11,5 posto.

Neki demografi smatraju da je beskompromisna kineska politika nulte tolerancije na covid uz strogu kontrolu života ljudi mogla uzrokovati duboku, trajnu štetu njihovoj želji da imaju djecu.

Stručnjaci i aktivisti također su zabrinuti zbog vladinog pojačavanja retorike o vrijednosti tradicionalnih uloga žena i nazadovanju ženskih prava. Poput novih politika koje obeshrabruju pobačaje koji nisu medicinski nužni.