Vijesti

Knežević: Ja nisam uvrijeđena mlada, dolazim na svaku sjednicu do penzije

U večernjem programu RTRS gostovao je sudija Ustavog suda BiH Zlatko Knežević koji je, između ostalog, rekao da će dolaziti na svaku sjednicu ove institucije do kraja godine, odnosno do prijevremenog odlaska u penziju.

Podsjetimo, Ustavni sud je na vanrednoj sjednici 19. juna izmijenio pravila kako bi se spriječila blokada rada Suda. Donijeta je Odluka o izmjeni Pravila Ustavnog suda BiH i izbrisana je odredba člana 39. tih pravila. U tom članu bilo je propisano da sjednicama na kojima se odlučuje o pitanjima ustavnosti zakona donesenih na nivou BiH ili nižim nivoima mora prisustvovati najmanje jedan suidija iz RS-a i tri sudije iz FBiH.

S obzirom da je Knežević, pod pritiskom NSRS-a, najavio odlazak u prijevremenu penziju, a Milorad Dodik najavio da neće imenovati novog sudiju iz RS-a, postojala je mogućnost blokade koja je izmenom Pravilnika izbjegnuta.

Knežević kaže da je prije ove vanredne sjednice bio na bolovanju.

"Kad sam ga okončao sredinom maja ili početkom juna, ja sam obavijestio predsjednicu da sam bio na bolovanju i da više nisam. Dogovoren je rad. Učestvovao sam na Malom vijeću, zakazana je nova sjednica. To je moj trenutni status", kazao je Knežević.

Poslije je, kako kaže, išao na službeno putovanje u Aziju ispred Venecijanske komisije.

"Ja nisam išao turistički u Aziju. Išao sam u ime Venecijanske komisije. Ne radi se o nekom izmišljenom putu. Znalo se gdje idem, te troškove je platila Venecijanska kkomisija. Ovo što se kasnije desilo je mene razočaralo".

A, desilo se to da je Ustavni sud u međuvremenu izmijenio pomenuti Pravilnik.

Ipak, Knežević kaže da ga to neće spriječiti da nastavi dolaziti na sjednice.

"Ako je neko pomislio da će ovakvom izmjenom mene dovesti u situaciju da se ja bunim, pa ne dolazim, pa sam uvrijeđen, grdno je pogriješio. Na plenarnu sjednicu koja je zakazana ja dolazim. Dolazim sa zahtjevima o izmjeni pravila koje ja ne prihvatam. Dolazim da se meni u lice objasni kako je nemoguće da se u Švicarskoj usaglasi nešto ako svi kantoni ne učestvuju, u Njemačkoj…"

Tvdi da na pomenutu sjednicu nije m ogao doći, ali da ga se "moglo sačekati 20-ak dana".

"I da sam se pojavio na sjednici i glasao protiv, bila bi većina i propšla bi odluka, ali bila bi legalna. Smatralo se da sam neopravdano odsutan. To su neopisivi razlozi za mene. Želim da saznam šta je to tako presudno bilo da se morala sjednica održati u tom terminu.

Do 31. 12 ću biti na svakoj sjednici. Neće me se tako riješiti. Nisam uvrijeđena mlada da sada napustim Ustavni sud. To se neće desiti", zaključio je.

Kaže da je BiH sada u ustavnoj krizi i da se mora razgovarati.

"Sve se skupa stvara atmosfera u kojoj je trenutak da se stane i da se kaže čekajte da vidimo šta i kako dalje. Očito je da se pitanje kompozicije Ustavnog suda postavlja kao jedan od krucijalnih problema.

Treba se sjesti i razgovarati na koji iz ustavne krize da se izađe. Kako? To je već stvar rukovosdstva Ustavnog suda, NSRS, Predsjedništva BiH, Vlade RS, predsjednika RS i Parlamenta BiH. Ako se ne razgovara, onda se postavlja pitanje šta će biti dalje", kazao je Knežević.