faris hasanbegović

Lager uputio pismo upozorenja načelniku Sanskog Mosta. Načelnik nema pojma šta piše

Prvo je Općina Sanski Most s načelnikom Farisom Hasanbegovićem na čelu, pardon da budemo precizni, Općinsko vijeće ove općine donijelo Odluku o oduzimanju saglasnosti o koncesiji Rudniku mrkog uglja Lager, također iz ove općine.

Objasnio je tad nekad načelnik Sanskog Mosta Hasanbegović za Raport kako je došlo do toga.

Kazao je da je neformalna grupa građana Život na vagi poslala nekoliko zahtjeva. Na osnovu nekoliko zahtjeva, održana je tematska sjednica Općinskog vijeća na kojoj je donijeta Odluka o povlačenju saglasnosti na koncesiju.

Dakle, na osnovu zahtjeva neformalne grupe građana, doveli su u pitanje egzistenciju 250 zaposlenih u rudniku Lager, i to u rudarskom kraju. Mnogi od njih i ne znaju za drugo.

Uprkos tome što su inspekcije, i kantonalna i federalna, istražile prijavljeno "zagađenje" rijeka, pa dokazale da nema zamućenja, nisu stali na tome.

Predizborna predstava za općinski teatar morala je biti nastavljena.

Načelnik je onda počeo zazivati i pravnu stranu, pa kazao da Lager ne ispunjava propise, ne poštuje koncesioni ugovor…, a onda je resorno ministarstvo privrede USK-a utvrdilo je da kompanija Lager poštuje sve odredbe pomenutog ugovora, a potom je to isto utvrdilo i Federalno ministarstvo.

Nakon svega, dok su tjerali mak na konac, iz kompanije Lager su za Raport naveli da pripremaju tužbu za nadoknadu štete.

"Nažalost, ove stvari su pokrenute radi ličnih interesa i političkog probitka pojedinaca i sve je započelo kada se načelnik javno obratio nekolicini mještana koji su blokirali puteve i rekao da je već jedan rudnik zatvorio, a da ni Lager neće kopati makar imao sve dozvole", kazali su, između ostalog, iz Lagera.

Druga priča stiže za Raport iz načelničke fotelje Općine Sanski Most.

Hasanbegović kaže da on nema ništa s tom odlukom, da je to Odluka Općinskog vijeća.

Na pitanje Raporta da li je dobio tužbu iz Lagera, odgovorio je da nije, da se to vrti samo po medijima.

"Mi smo dobili samo pismo advokatske kuće u kojem oni upozoravaju na to da su u tom procesu, ali tužbu ne", kaže Hasanbegović za Raport.

Dodaje da je ovo slobodna zemlja te da imaju pravo da rade šta hoće. A u slučaju da dobiju tužbu, "onda idemo na sud".

Tu ne vidi, kaže, osnovanost te njihove priče "niti to mene posebno zanima".

"Pošto su građani u pitanju, oni su zvali i ambasadora Sjedinjenih Američkih Država (Michaela Murphyja, op. a) i on je dolazio", rekao je načelnik ne objašnjavajući konkretne razloge zašto je ambasador SAD-a dolazio, niti šta je "otkrio".

"Ta pitanja koja vi meni postavljate, to su pitanja za njih. Šta hoće, šta smatraju u kojem dijelu su oštećeni. Ja to tako ne vidim i ne vidim osnovu za tu priču, ali ljudi imaju pravo da rade šta god hoće", zaključio je Hasanbegović za Raport.

Na pitanje Raporta šta tačno piše u tom pismu koje su dobili od advokatske kancelarije Lagera, Hasanbegović odgovara:

"Vjerujte da ne znam. To je bilo poodavno, ima mjesec".

Ali, sjetio se da su poručili "da nisu sretni".