Lakersi izbacili “Grizlije”, NBA prvaci bore se za opstanak u play-offu

Los Angeles Lakersi su odigrali najbolju utakmicu u seriji protiv Memphis Grizzliesa.

Pred svojim navijačima u Crypto Areni slavili s uvjerljivih 125:85 za plasman u polufinale play-offa Zapadne konferencije NBA lige.

Gosti su poveli 9:5 na početku dvoboja. Na to su Lakersi odgovorili serijom 9-0 i više se nisu osvrtali.

Lakersi u formi

Raspucani u napadu, pokretljivi i čvrsti u odbrani, LeBron James i društvo su na poluvrijeme otišli sa 17 koševa prednosti.

U trećoj četvrtini su domaći zadali Memphisu udarac od kojeg se "Grizliji" više nisu mogli oporaviti, jer su primili 41 koš.

Lakersi su zadnjih 12 minuta dočekali s vodstvom 100:67 pa je samo bilo pitanje s kolikom će razlikom proslaviti plasman u konferencijsko polufinale za ukupnih 4:2 u pobjedama.

Svoju najbolju utakmicu u doigravanju odigrao je D'Angelo Russell,. Bek "Jezerana" je ubacio 31 poen. LeBron James je u tri četvrtine postigao 22 koša uz šest asistencija.

Anthony Davis je bio odličan na oba kraja terena sa 16 poena, 14 skokova i pet blokada, prenosi HRT. Svoj je doprinos dao i Austin Reaves, ubacivši 11 koševa uz osam asistencija i šest skokova.

Kod indisponiranih Grizzliesa Santi Aldama je bio najbolji strijelac sa 16 poena. Od glavnih igrača nešto bolji od ostalih bio je Desmond Bane sa 15 poena. Ja Morant je pogodio samo tri od 16 pokušaja (10 poena). Jaren Jackson Jr. je gađao 12/3 iz igre za 14 koševa.

Sedmi meč u Sacramentu

Lakersi su tako sa 4:2 svladali druge nositelje. U polufinalu Zapadne konferencije čekaju pobjednika sedme utakmice koja će biti odigrana u nedjelju, kad će Sacramento KIngsi ugostiti Golden State Warriorse.

Košarkaši Kingsa prekinuli su niz od tri poraza u prvom kolu play-offa najjače svjetske košarkaške lige, svladavši aktualne prvake Golden State Warriorse sa 118:99 u njihovom Chase Centeru.

Malik Monk je sa 28 koševa bio najbolji strijelac Kingsa. De'Aaron Fox je spojio 26 poena i 11 asistencija. Na double-double učinku su bili i Keegan Murray sa 15 koševa i 12 skokova te Trey Lyles sa 12 poena i 10 skokova.

I Kevin Huerter je ubacio 12 koševa. Upravo su njegove dvije uzastopne trojke na polovini zadnje četvrtine odvele Kingse na 16 koševa prednosti i osigurale pobjedu.

U lošoj šuterskoj večeri (37,6% iz igre, 10 promašenih slobodnih bacanja) Warriorse je sa 29 koševa predvodio Stephen Curry.

Klay Thompson je ubacio 22 poena, a Andrew Wiggins 13.

To su bila jedina trojica igrača kod aktuelnih prvaka s dvocifrenim učinkom. Sedma utakmica je na rasporedu u nedjelju, 30. aprila, u Sacramentu.