Nauka

Može li asteroid razoriti Zemlju? Naučnici objavili kakav bi objekt mogao zbrisati čovječanstvo

Nakon što su dominirali Zemljom više od 160 miliona godina, dinosauri su konačno dočekali svoju propast zahvaljujući posjetitelju iz svemira.

Prije otprilike 66 miliona godina, asteroid veličine najmanje 10 kilometara zadao je svijetu dinosaura razoran udarac, izazvavši potrese, cunamije, vulkanske erupcije i klimatske katastrofe koje su ubrzo dovele do izumiranja 75% svih živih bića.

Divovski udar

Ali usprkos svemu, sam planet je preživio. Znači li to da je naš planet imun na asteroidni Armagedon? Ako zastrašujući asteroid koji ubija dinosaure nije bio dovoljan za kraj svijeta, šta bi onda trebalo?

Može li svemirska stijena zapravo uništiti cijelu Zemlju - i kolika bi morala biti? Kratak odgovor je: vjerojatno bi bio potreban kamen velik poput planete da uništi našu planetu.

Ali bilo bi potrebno daleko, daleko manje da se uništi život na Zemlji - ili većinu života, za ljude to dođe na isto, prenosi Net.hr.

"Objekt veći od Marsa udario je u Zemlju rano u njenoj povijesti i stvorio Mjesec, a da nije uništio Zemlju", rekao je za Live Science Brian Toon, profesor atmosferskih i okeanskih nauka na Univerzitetu Colorado Boulder koji je proučavao udare asteroida.

Toon se poziva na hipotezu o divovskom udaru — naučnu teoriju koja sugerira da se planeta veličine Marsa po imenu Theia sudarila sa Zemljom prije 4,5 milijardi godina, lansirajući salvu kamenih krhotina u svemir koje su se na kraju spojile u naš Mjesec (Mars mjeri oko 6.700 km u širinu — više od 500 puta više od širine asteroida koji uništava dinosaure).

Umjesto da uništi našu planetu, naučnici teoretiziraju da se dio Theijine jezgre i plašta stopio s našim, ostajući pod nogama u nadolazećim eonima kada se prvi život razvio.

Svemirski kamen

Stručnjaci se ne slažu oko toga je li ovaj drevni sudar bio izravan ili je okrhnuo Zemlju, ali nema sumnje da bi Theia izbrisala baš sav život, ako je uopće bilo ičeg živog na Zemlji u to vrijeme.(naučnici misle da se život mogao pojaviti prije 4,4 milijarde godina, nekoliko miliona godina nakon udara Theije).

NASA (Američka agencija za svemirska istraživanja) smatra svaki svemirski kamen potencijalnom opasnošću ako ima najmanje 140 metara u promjeru i kruži unutar 7,4 miliona km od Zemlje.

Udarac takvog kamena mogao bi izbrisati cijeli grad i opustošiti zemlju oko njega, prema NASA-i.

Sudar s većom stijenom, širokom najmanje 1 km, "vjerovatno bi donio kraj civilizacije" oslobađanjem globalnih klimatskih katastrofa, rekao je Gerrit L. Verschuur, astrofizičar s koledža Rhodes u Memphisu za Scientific American.

A kad bi danas stigao udarni element veličine asteroida koji ubija dinosaurse, to bi vjerojatno dovelo do izumiranja ljudi (i bezbrojnih drugih vrsta).

"Općenito govoreći, početni udar stvara ogromnu vatrenu kuglu koja ubija svakog ko je vidi", rekao je Verschuur.

Štetni plinovi

"Tada prašina od udara i dim od požara okružuju Zemlju, gurajući našu planetu u takozvanu udarnu zimu."

Tokom ovog "umjetnog" godišnjeg doba, toliko prašine i štetnih plinova zasjenilo bi nebo da biljke više ne bi mogle pretvoriti sunčevu svjetlost u energiju putem fotosinteze.

Biljni bi svijet nestao, a uskoro bi slijedile i životinje. Samo vrlo male životinje koje žive na tlu (poput naših ranih predaka sisavaca) imale bi šanse za preživljavanje.

Razumljivo, NASA i druge svemirske agencije vrlo ozbiljno shvataju prijetnju od udara asteroida, pomno prateći hiljade potencijalnih udara u našem Sunčevom sistemvu. Dobra vijest je da nema prijetnje da će neki potencijalno opasni asteroid dosegnuti našu planetu barem sljedećih 100 godina.

I, ako bi potencijalno opasan svemirski kamen neočekivano promijenio kurs i stavio našu planetu na nišan, NASA testira plan kako se nositi s tim.

Dana 26. septembra, svemirska agencija udarila je raketu bez posade u asteroid širine 525 stopa (160 metara) nazvan Dimorphos, u nadi da će malo promijeniti putanju svemirske stijene.

Srećom, Dimorphos nije krenuo prema Zemlji. No, kroz ovu misiju - poznatu kao Test dvostrukog preusmjeravanja asteroida (DART) - NASA se nada da će testirati je li zabijanje letjelice u asteroid održivo sredstvo planetarne odbrane od budućih strahova od udara asteroida.