Egzotična priroda

NASA objavila katalog najbizarnijih vanzemaljskih svjetova

Međunarodni tim astronoma koji traže planete poduzeo je značajan korak u određivanju je li naš Sunčev sistem jedinstven u usporedbi s drugim zvjezdanim sistemima. Tokom tri godine ovi su naučnici analizirali hiljade mjerenja kako bi izračunali mase 120 potvrđenih egzoplaneta i šest kandidata za planete razasutih po sjevernom nebu.

Ovaj opsežni katalog, detaljno opisan u Dodatku časopisa Astrophysical Journal, pruža uvid u egzotičnu prirodu tih vanzemaljskih svjetova i njihovu usporedbu s našim Sunčevim sistemom, piše Gizmodo.

Koristeći podatke s NASA-inog satelita za istraživanje tranzitnih egzoplaneta (TESS) i W.M. Zvjezdarnica Keck na Maunakei na Havajima, katalog otkriva raznolik niz planeta koji kruže oko različitih vrsta zvijezda. Stephen Kane, astrofizičar sa kalifornijskog sveučilišta Riverside i glavni istraživač istraživanja TESS-Keck, istaknuo je važnost ovog istraživanja. "S ovim informacijama možemo početi odgovarati na pitanja o tome gdje se naš Sunčev sustav uklapa u veliku tapiseriju drugih planetarnih sustava", rekao je Kane u izjavi.

Neobične i ekstremne egzoplanete

Među fascinantnim nalazima u katalogu je TOI-1824 b, sub-Neptun neobično visoke gustoće. Ovaj egzoplanet, gotovo 19 puta veći od Zemlje, ali samo 2,6 puta veći od nje, nevjerovatno je masivan za svoju relativno malu veličinu. Joseph Murphy, diplomirani student na UC Santa Cruz i koautor studije, opisao je to kao "čudnost egzoplaneta" koji bi mogao imati jezgru sličnu Zemljinoj okruženu tankom atmosferom kojom dominira vodik ili jezgru bogatu vodom ispod atmosfere pare.

Još jedno izvanredno otkriće je TOI-1798 c, super-Zemlja s orbitom toliko blizu svojoj zvijezdi domaćinu da jednu orbitu napravi za manje od 12 sati. Uz TOI-1798 b, sub-Neptun s orbitom od osam dana, TOI-1798 c ističe ekstremnu prirodu planeta ultrakratkog perioda (USP). Alex Polanski, diplomirani student fizike i astronomije na Sveučilištu Kansas i glavni autor rada, primijetio je da "TOI-1798 c kruži oko svoje zvijezde tako brzo da jedna godina na ovom planetu traje manje od pola dana na Zemlji."

Nova otkrića oko Zvijezda sličnih Suncu

Astronomi su također identificirali dva nova planeta koji kruže oko zvijezde slične našem Suncu. Jedan od njih, TOI-1386 b, je sub-Saturnov planet s masom i polumjerom između Neptuna i Saturna, kojem je potrebno samo 26 dana da obiđe svoju zvijezdu. Njegov susjedni planet, s masom bliskom Saturnu, ima orbitu od 227 dana. Michelle Hill, diplomirana studentica UCR-a i glavna autorica srodnog istraživanja, istaknula je važnost TOI-1386 b, rekavši: "U tOku je rasprava o tome jesu li planeti ispod Saturna doista rijetki ili smo samo loši u pronalaženju planete poput ovih."

Otkrivanje planeta pomoću Dopplerovog efekta

Sami planeti nisu izravno vidljivi u podacima; umjesto toga, njihova prisutnost se zaključuje kroz njihanje njihovih zvijezda domaćina. Dok planeti kruže, oni vrše gravitacijsku silu koja uzrokuje lagano pomicanje njihovih zvijezda. Ovo kretanje pomiče svjetlost zvijezde prema plavoj kad se kreće prema teleskopu i prema crvenoj kad se udaljava, što je fenomen poznat kao Dopplerov efekt. Mjerenja radijalne brzine (RV) omogućuju astronomima da otkriju ta kolebanja, dajući informacije o svojstvima planeta, uključujući njihovu masu.

Pogled naprijed

Samo misija TESS identificirala je tisuće nepotvrđenih planeta, što sugerira da će velika izdanja novih planetarnih podataka postati češća. Ian Crossfield, izvanredni profesor fizike i astronomije na Sveučilištu u Kansasu i koautor rada, komentirao je budućnost istraživanja egzoplaneta: "Još uvijek postoje hiljade nepotvrđenih planeta samo iz misije TESS, tako velika izdanja novih planeti poput ovog postat će češća kako astronomi budu radili na tome da se pozabave raznolikošću svjetova koje danas vidimo."

Dok istraživanja koja su u tijeku nastavljaju istraživati nebo, katalozi poput ovog poboljšat će naše razumijevanje golemih i raznolikih značajki egzoplaneta koji nastanjuju naš svemir.