Nauka

Naučnici zavirili u ogromne okeanske provalije i prvi put snimili živo biće na toj dubini

ribe snimljene na dubini od oko 8.000 metara

Krstareći na dubini od 8.336 metara neposredno iznad morskog dna, mladi puž je postao životinja koja nje snimljena na najvećoj dubini tokom sonde u ponoru sjevernog Tihog okeana.

Naučnici sa Univerziteta Zapadne Australije i Univerziteta za nauku i tehnologiju mora u Tokiju objavili su u nedjelju snimak puževe ribe koju su prošlog septembra snimili morski roboti u dubokim rovovima kod Japana.

Uz snimanje 'najdubljeg' puža, naučnici su fizički uhvatili još dva primjerka na 8.022 metra i postavili još jedan rekord za najdublji ulov.

Ranije je najdublji puž ikada uočen na 7.703 metra 2008. godine, dok naučnici nikada nisu bili u mogućnosti da pronađu ribu nigdje ispod 8.000 metara.

"Ono što je značajno je da pokazuje koliko će se određena vrsta ribe spustiti u okean", rekao je morski biolog Alan Jamieson, osnivač Minderoo-UWA istraživačkog centra za duboko more, koji je vodio ekspediciju.

Naučnici snimaju u rovovima kod Japana u sklopu desetogodišnje studije o najdubljim ribljim populacijama na svijetu. Puževi su članovi porodice Liparidae, i dok većina puževa živi u plitkim vodama, druge preživljavaju na nekim od najvećih dubina ikada zabilježenih, rekao je Jamieson.

Tokom dvomjesečnog istraživanja prošle godine, tri "landera" - automatski pomorski roboti opremljeni kamerama visoke rezolucije - spuštena su u tri rova - Japan, Izu-Ogasawara i Ryukyu - na različitim dubinama.

Snimljena riba puž

U rovu Izu-Ogasawara, snimci su pokazali najdubljeg puža kako mirno lebdi pored drugih rakova na morskom dnu.

Jamieson je ribu klasificirao kao mladunče i rekao da mlađi dubokomorski puževi često ostaju što je moguće dublje kako bi izbjegli da ih pojedu veći grabežljivci koji plivaju na manjim dubinama.

Još jedan snimak snimljen na između 7.500 i 8.200 metara u istom rovu prikazuje koloniju riba i rakova kako žvakaju mamac vezanu za podmorskog robota.

Slike dvije ulovljene puževe – identificirane kao Pseudoliparis belyaevi – pružaju rijedak uvid u jedinstvene karakteristike koje pomažu dubokomorskim vrstama da prežive ekstremno okruženje.

Imaju sitne oči, prozirno tijelo, a nedostatak plivačke bešike, koja pomaže drugim ribama da plutaju, im ide u prilog, rekao je Jamieson.

Profesor je rekao da je Tihi okean posebno pogodan za živahne aktivnosti zbog svoje tople južne struje, koja potiče morska stvorenja da idu dublje, dok njegov bogat morski život pruža dobar izvor hrane za dno hranitelja.

Naučnici bi željeli da znaju više o stvorenjima koja žive na ekstremnim dubinama, ali cijena je ograničenje, rekao je Jamieson, dodajući da ih sastavljanje i rad svakog lendera košta 200.000 dolara.

"Izazovi su u tome što je tehnologija skupa i naučnici nemaju puno novca", rekao je.