PROBAJTE OVAJ NAČIN

Nemoje stavljati svoj mokri mobitel u rižu, to može oštetiti uređaj

Bez obzira na to koliko vam se telefon smočio - uhvatio vas je pljusak, ispao vam je u kadu ili ste pali u bazen - možda je najpoznatiji narodni lijek staviti uređaj u vrećicu riže. Suha, upijajuća riža trebala bi pomoći u isisavanju vlage, spašavajući vaš uređaj, tako glasi teorija. Stručnjaci su godinama isticali da je to loša ideja - a sada Apple službeno upozorava korisnike da to ne čine, prenosi The Guardian.

“Ne stavljajte svoj iPhone u vreću riže. Time bi male čestice riže mogle oštetiti vaš iPhone", kaže kompanija u nedavnoj bilješci podrške koju je uočio Macworld. Uz rizik od oštećenja, testiranje je pokazalo da nekuhana riža nije posebno učinkovita u sušenju uređaja.

Popravak možda potječe iz historije fotografije: Verge prati ovu metodu sve do 1946. kao način održavanja vašeg fotoaparata. U godinama koje su uslijedile, uspaničeni korisnici telefona predlagali su rizične metode u rasponu od napada vašeg telefona fenom za kosu do potapanja u alkohol. Dakle, šta biste zapravo trebali učiniti?

Apple nudi smjernice za korisnike koji dobiju upozorenje "otkrivena tekućina" kada pokušavaju napuniti svoje telefone. Prvo odspojite kabel za punjenje na oba kraja. Zatim telefonom "nježno dodirnite svoju ruku s konektorom prema dolje kako biste uklonili višak tekućine". Ostavite ga da se suši barem pola sata, a zatim - ako su telefon i kabel "potpuno suhi" - pokušajte ponovno napuniti uređaj. Ako taj pokušaj ne uspije, pokušajte ponovno dan kasnije.

Appleova nova dokumentacija za podršku uključuje dva druga upozorenja ako se vaš telefon potopi:

"Nemojte sušiti svoj iPhone koristeći vanjski izvor topline ili komprimirani zrak."

"Nemojte umetnuti strani predmet, poput pamučnog štapića ili papirnatog ručnika, u konektor."

Ako vam telefon uopće ne radi, odmah ga isključite i ne pritiskajte nikakve tipke. Sljedeći koraci ovise o vašim specifičnim okolnostima, ali općenito govoreći: osušite ga ručnikom i stavite u hermetički zatvorenu posudu punu paketića silicijevog dioksida ako ih imate. Ne punite ga dok niste sigurni da je suh. Postoji još nekoliko uputa za iPhone koji padne u vodu koje vrijedi zapamtiti - jer čak i ako su mnogi današnji telefoni vodootporni, tekuća katastrofa može vam se prišuljati.