Svijet

Nezapamćene mjere oko ruskog predsjednika: Otkriven Putinov najveći strah?

Mark Galleoti za CNN je analizirao stanje u Kramlju i mogućnost svrgavanja Vladimira Putina

Na vrhuncu epidemije Covida, ruski predsjednik Vladimir Putin bio je jedan od najzaštićenijih državnika na svijetu.

Svako ko ima pristup ruskom lideru u krugu od jednog kilometra (a to je desetak ljudi, kao što su ljekari, servisno osoblje, piloti i mnogi drugi) mora da provede dvije sedmice u karantinu i uradi najmanje četiri testa na Covid, kao i da se podvrgne drugim ljekarske pregledima i analizama.

Obavezan karantin

"A onda je došao red na mene. Rukovali smo se i Vladimiru Putinu sam prenio najtoplije pozdrave svih ratnih veterana iz naše republike", rekao je lokalnim medijima Ahat Julašev, penzionisani general iz ruskog regiona Tatarstan, po povratku iz Moskve.

"Nasmiješio mi se. Ostavio je snažan utisak na mene!", piše BBC.

Ovaj 94-godišnjak otputovao je u Moskvu da bi prisustvovao paradi povodom Dana pobede 9. maja na čuvenom Crvenom trgu. Ali prvo je morao da provede dvije sedmice u moskovskom hotelu koji je opisao kao „luksuz“ – sve da bi se približio Putinu, prenosi B92.

On je jedan od oko 400 ljudi koji su otišli ​​u karantin na dvije sedmice u luksuznim hotelima u Moskvi (jedan sa pet zvjezdica i jedan sa četiri) uoči bliskog susreta sa ruskim predsjednikom.

Čini se da su, uprkos popuštanju pandemije i masovnoj primjeni raznih vakcina, zaštitne mjere oko Putina ostale na snazi.

Predsjednik se sada mnogo više kreće po svojim rezidencijama nego u posljednje dvije godine, kao i njegovo osoblje i medicinsko osoblje - i svi ostali koji dolaze u kontakt sa njim.

Javno dostupni podaci ruskih državnih izvora otkrivaju da je na mjere zaštite Putinovog zdravlja potrošeno oko 54,6 miliona dolara.

Mihail Fremerman, izraelski ljekar koji je živeo u Rusiji do 2014. godine, kaže da su razmjere ovih mjera bez presedana:

"Na osnovu ovih mjera nemoguće je reći da li ruski predsjednik ima ozbiljnih zdravstvenih problema – to su najvjerovatnije samo mjere predostrožnosti."

Konstantin Balonovo, ljekar koji živi u Americi i liječi teško bolesne pacijente od Covida, živio je u Rusiji do sredine devedesetih.

On kaže da bi ove pretjerane mjere mogle značiti da ljekari u Kremlju jednostavno ne žele ništa da prepuste slučaju.

Iako je nekada bilo dobrih razloga za uzimanje brisa, kako je vreme odmicalo, broj slučajeva u Rusiji počeo je da opada.

Mjere nisu ublažene

Međutim, ove mjere nisu ublažene, uprkos najavi da je predsjednik Putin vakcinisan protiv Covida – testiranje svih koji dođu u kontakt i dalje je obavezno. Dodati su i novi testovi, poput testiranja na antitijela na Covid, gripu, prehladu i stafilokoku, kao i uzimanje uzoraka stolice za testiranje na gliste kod nekih ljudi, piše BBC.

Prema javno dostupnim državnim izvorima, od početka 2021. godine obavljena su opsežna testiranja na oko 1.500 ljudi.

Jedan ruski ljekar, specijalista za zarazne bolesti, rekao je da ovaj "pretjerani nivo testiranja" ne može biti bez medicinske svrhe.

Testiranje na druge infekcije i striktno smanjenje kontakta sa spoljnim svetom uobičajeno je za kritično bolesne pacijente, kaže doktor, ali samo kada se spremaju za operaciju.

On smatra da svi ovi testovi vjerovatno nisu zasnovani na medicinskoj nauci, već da su pokušaji nižih funkcionera "da se naklone šefovima – da pokažu da su mislili na sve".

U martu 2021. Kremlj je objavio da je predsjednik Putin vakcinisan.

Kasnije je objavljeno da je korištena prva vakcina proizvedena u Rusiji Sputnik V. Mnogi stručnjaci van Rusije dovode u pitanje procedure njenog testiranja. Nakon vakcinacije, Putin se vratio češćim putovanjima po zemlji, boraveći u rezidencijama van Moskve.

Na ovim putovanjima je često u pratnji ljekara.