Svijet

Putinove covid mjere: 15 dana karantina i 4 testa, svugdje su ga pratila četiri ljekara. Na to je potrošio milione

Ruski predsjednik Vladimir Putin na vrhuncu epidemije covida bio je jedan od najzaštićenijih državnika na svijetu – to se nije promijenilo, unatoč ublažavanju mjera protiv koronavirusa u svijetu.

Svatko ko ima pristup ruskom čelniku u krugu od kilometra (a to je desetak ljudi, kao što su ljekari, servisno osoblje, piloti i mnogi drugi) mora provesti dvije sedmice u karantinu i napraviti najmanje četiri testa na covid, kao i podvrgnuti se drugim medicinskim pregledima i testovima, a u nekim slučajevima i davanju uzoraka stolice.

"A onda je došao red na mene. Rukovali smo se i prenio sam Vladimiru Putinu najtoplije pozdrave svih ratnih veterana iz naše republike", rekao je lokalnim medijima po povratku iz Moskve Akhat Julašev, penzionisani general iz ruske regije Tatarstan. "Nasmiješio mi se. Ostavio je snažan dojam na mene!", piše BBC.

94-godišnjak je putovao u Moskvu kako bi prisustvovao paradi povodom Dana pobjede 9. maja na poznatom Crvenom trgu. Ali prvo je morao provesti dvije sedmice u moskovskom hotelu koji je opisao kao "luksuzan" - a sve kako bi se približio Putinu.

BBC nije uspio lično razgovarati s generalom Julaševom, ali on je jedan od oko 400 ljudi koji su otišli u karantin na dvije sedmice u luksuznim moskovskim hotelima (jedan s pet zvjezdica i jedan sa četiri zvjezdice) uoči bliskog susreta s ruskim vođa toga dana.

Čini se da su unatoč popuštanju pandemije i masovnom davanju raznih vakcina zaštitne mjere oko Putina ostale na snazi. Predsjednik se sada znatno više kreće po svojim rezidencijama nego u posljednje dvije godine, kao i njegova posluga i medicinsko osoblje - i svi ostali koji s njim dolaze u kontakt. Javno dostupni podaci iz ruskih državnih izvora otkrivaju da je na mjere za zaštitu Putinovog zdravlja potrošeno oko 54,6 miliona dolara.

Distanca sa Emmanuelom Macronom

Mihail Fremerman, izraelski ljekar koji je do 2014. živio u Rusiji, kaže da su razmjere ovih mjera bez presedana.

"Na temelju tih mjera nemoguće je reći ima li ruski predsjednik ozbiljnih zdravstvenih problema - to su najvjerovatnije samo mjere opreza."

Konstantin Balonovo, ljekar koji živi u Americi i liječi teško bolesne pacijente od covida, živio je u Rusiji do sredine devedesetih. Kaže da bi ove pretjerane mjere mogle značiti da ljekari u Kremlju jednostavno ne žele ništa prepustiti slučaju.

Iako su nekada postojali dobri razlozi za uzimanje briseva, kako je vrijeme prolazilo, broj slučajeva u Rusiji počeo je opadati. No, te mjere nisu ublažene, unatoč tome što je objavljeno da se predsjednik Putin vakcinisao protiv covida - testiranje svih koji s njim dođu u kontakt i dalje je obavezno. Također, dodani su i novi testovi, poput testiranja na antitijela na covid, gripu, prehladu i stafilokok, kao i uzimanje uzoraka stolice za testiranje na gliste kod nekih ljudi, piše BBC.

Prema javno dostupnim državnim izvorima, od početka 2021. godine obavljena su opsežna testiranja na oko 1.500 osoba. U februaru 2022. neki su ruski mediji pozivajući se na anonimne izvore izvijestili da su neki članovi osoblja Kremlja koji imaju pristup predsjedniku morali predavati uzorke stolice jednom sedmično. Javno dostupni izvori također pokazuju da se piloti i osoblje uključeno u prijevoz ruskog predsjednika također redovno testiraju. U njihovom slučaju radi se o širokom spektru testova – od brzih PCR covid testova, preko testova na antitijela, do davanja uzoraka stolice.

Ukupno je letačka posada potrošila 2,1 milion dolara na testove u posljednje dvije godine. Samo u maju ove godine letačke posade predale su 1.376 briseva i 98 uzoraka stolice, te obavile 447 analiza krvi. Značajan broj njih proveo je dvije sedmice u karanteni u hotelima u predgrađu Moskve.

Jedan ruski ljekar, specijalist za zarazne bolesti, rekao je za BBC da ova "pretjerana razina testiranja" ne može biti bez medicinske svrhe. "Ti testovi su duplo češći od normalnih PCR testova", kaže i dodaje da ne zna za fekalni aspekt covid infekcije.

Testiranje na druge infekcije i striktno smanjenje kontakta s vanjskim svijetom uobičajeno je za kritično bolesne pacijente, kaže ljekar, ali samo kad se pripremaju za operaciju. Vjeruje da sva ta testiranja vjerovatno nisu utemeljena na medicinskoj znanosti, već su pokušaji nižih dužnosnika "da se umile šefovima - da pokažu da su na sve mislili".

U martu 2021. Kremlj je objavio da je predsjednik Putin vakcinisan. Kasnije je objavljeno da je korištena prva vakcina proizvedena u Rusiji - Sputnik V. Njegove postupke testiranja dovode u pitanje mnogi stručnjaci izvan Rusije. Vladimir Putin se nakon vakcinacije vratio češćim putovanjima po zemlji, boraveći u rezidencijama izvan Moskve. Na tim putovanjima često ga prate ljekari.

BBC je iz javno dostupnih izvora otkrio da Putina na putovanju u njegovu vikendicu na jezeru Uzhin, četiristotinjak kilometara sjeverozapadno od Moskve, prate do četiri ljekara. Desetine hiljada dolara potrošeni su na smještaj medicinskog osoblja.

U podacima iz javno dostupnih izvora ima naznaka da ljekari prate Vladimira Putina na njegovim putovanjima u drugu rezidenciju, ovaj put u Soči, na jugu Rusije. BBC je utvrdio da je tim ljekara pratio ruskog predsjednika kada je učestvovao na poslovnim forumima u Sankt Peterburgu i Vladivostoku. Ovo posljednje posebno je kompliciran pothvat jer se Vladivostok nalazi na ruskom Dalekom istoku, 11 sati vožnje avionom od Moskve.

Daleko od gomile

Neovisni ruski mediji izvijestili su da su neki članovi osoblja Kremlja proveli ukupno do 150 dana u jednoj godini u karantinu u jednokrevetnim hotelskim sobama.

Izraelski ljekar Mihail Fremerman kaže da se trenutne mjere protiv covida u Izraelu podjednako odnose na šefa vlade kao i na obične građane. Nema izvješća o dodatnim mjerama ili testiranjima.

Izraelskog premijera prate ljekari, ali samo na putovanjima u inozemstvo.

Doktor Konstantin Balonovo, koji živi u SAD, nije čuo da se iko testirao na covid putem uzoraka stolice i jedini testovi za koje zna su PCR i antigenski testovi. Balonovo kaže da su njegovi izvori, koji su upoznati s medicinskim protokolima u Bijeloj kući, potvrdili da se novinari trenutno ne testiraju i ne nalaze u karantinu. Prije je bilo drugačije - novinari koji su dolazili na press konferencije u Bijelu kuću morali su pokazati negativne rezultate testa na covid i nositi masku.

Te su mjere bile standardne za sve javne prostore u SAD u to vrijeme, piše BBC.