Svijet

Rusija mijenja ratnu taktiku, ali Amerikanci šalju sofisticirano oružje Ukrajini. Biden ispunio veliku želju Zelenskog

Prvi put od ruske invazije na Ukrajinu, Sjedinjene Američke Države dale su Kijevu opciju ogromne oružane podrške, što su pojedinci iz administracije predsjednika Joea Bidena prije nekoliko sedmica smatrali prevelikim rizikom zbog moguće eskalacije sukoba.

Lista oružja vrijednog 800 miliona dolara potaknut je ne samo direktnim zahtjevima Ukrajine, već i pripremama za novu vrstu borbe na ravnicama jugoistočne Ukrajine tik uz granicu Rusiju, terenu koji samom konfiguracijom daje vojnu prednost Rusima, piše CNN.

Promjena strategije

Novi paket oružja predstavlja najoštriji znak da rat u Ukrajini prelazi na novi nivo, a s njim i oružje koje će Ukrajini trebati u nadi da će zaustaviti rusku vojsku koja se pregrupirala nakon početnih neuspjeha u prvim sedmicama invazije.

Bidenova administracija najavila je da paket uključuje 11 helikoptera Mi-17, koji su prvobitno bili namijenjeni za Afganistan, 18 haubica kalibra 155 milimetara i još 300 dronova Switchblade, uz radarske sisteme koji mogu pratiti dolaznu vatru i tačno odrediti njeno porijeklo.

Ova pošiljka izdvaja se od ranije sigurnosne pomoći dijelom i po tome što ova tranša uključuje sofisticiranije i teže oružje.

Biden: Rat prelazi na novi nivo

Američki zvaničnik kaže za CNN da je Rusija, koja nije uspjela zauzeti Kijev, promijenila svoju strategiju koncentriranjem snaga u istočnoj Ukrajini, doprinijela tome da i SAD mijenjaju vlastitu strategiju u onome što daje Ukrajini.

"Konture onoga što im treba vrlo su različite", rekao je američki zvaničnik.

Telefonski razgovori

Novoodobreni paket objavljen je nekoliko dana nakon što su savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan i predsjedavajući Združenog štaba, general Mark Milley, razgovarali više od dva sata telefonski sa svojim ukrajinskim kolegama, pregledavajući njihove zahtjeve.

Ministar odbrane Lloyd Austin također je dva puta razgovarao s ukrajinskim ministrom Oleksijem Reznikovom.

On mu je iznio situaciju na terenu, što je Austinu omogućilo da odredi koje je oružje Ukrajini najpotrebnije.

Biden je vijest o paketu pomoći prenio tokom 58-minutnog telefonskog razgovora sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Postojala je jedna stavka koju je Zelenskij direktno tražio od Bidena: helikopteri Mi-17.

Stižu i helikopteri Mi-17

Prema dobro upućenom izvoru, helikopteri u početku nisu bili uključeni u paket jer američkim predstavnicima nije bilo jasno žele li ih Ukrajinci u ovom trenutku.

Zelenskij je u srijedu jasno rekao predsjedniku Bidenu da su neophodni.

Oružje koje se isporučuje koncipirano je za vrstu borbi koje će se vjerojatno odvijati u regiji Donbas, na otvorenom terenu, a ne u urbanim i šumovitim područjima bliskih borbi, koje se vode u područjima oko Kijeva i drugih ukrajinskih gradova.

Regija Donbas graniči s jugozapadnom Rusijom, što omogućava Rusima da izbjegnu one vrste problema s održavanjem, logistikom i komunikacijom koji su gotovo od početka remetili njihovu invaziju na susjednu zemlju.

Portparol Pentagona John Kirby rekao je da se paket skrojen za borbu u Donbasu bazira na topografiji koju je opisao kao "sličnu Kansasu".

Dalekometna vatra

"Malo je ravnije. Malo je otvorenije. To je vrsta mjesta na kojem možemo predvidjeti da će Rusi htjeti upotrijebiti tenkove i dalekometnu vatru, artiljeriju i rakete kako bi postigli neke od svojih ciljeva prije nego što pošalju kopnene trupe", rekao je Kirby.

Novi paket oružja, dodao je Kirby, bio je "u velikoj mjeri napor da se Ukrajincima pruži svaka moguća prednost u borbama koja dolaze".

Bidenova administracija suočila se s dvostranačkim pritiskom da učini više kako bi pomogla Ukrajini, posebno u pozivima na slanje jačeg oružja.

Zelenskij: Jasna poruka predsjednika Ukrajine

No administracija se sedmicama opirala, oprezna zbog toga kako će ruski predsjednik Vladimir Putin, sa svojim već raspoređenim snagama, odgovoriti. Zvaničnici su upozorili da bi Kremlj to mogao vidjeti kao eskalaciju ili naznaku da se SAD priključuju sukobu.

No, sada se čini da se retorika Bidenove administracije promijenila zajedno s obimom ratnih operacija.

I dok se SAD pripremaju poslati oružja koje nisu slale od početka invazije, Pentagon insistira na tvrdnji da je to dio američke obaveze, od samog početka, da pomogne Ukrajini da se odbrani.

"Kako to Rusi tumače - možete pitati gospodina Putina i Kremlj", rekao je Kirby.