Vodič za kupovinu

Šta znači QLED, OLED i LED: Kako da znate koji TV vam treba

Kada kupujete novi TV, naravno da ćete krenuti od toga koliki vam je budžet, pa ćete shodno tome gledati i rješenja koja možete da priuštite. Nekada se isplati izdvojiti malo više, ali u nekim situacijama to jednostavno nema smisla, pogotovo ako niste previše zahtjevan korisnik.

Trebalo bi da odlučite i šta vam je najvažnije kod TV-a, odnosno da li je to kontrast, osvjetljenje, boje… sve ovo utjecat će na vaš konačni odabir.

Ovaj vodič će vam u kratkim crtama objasniti šta koja oznaka predstavlja kada je u pitanju TV tehnologija, i samim tim da vam pomogne da što bolje odaberete uređaj po svojoj mjeri.

OLED i QD-OLED

Ove tehnologije su najbolje kada je u pitanju kvalitet slike, ali su ujedno i ekrani koji ih koriste najskuplji. Kao generalna ocjena kada je u pitanju odnos cijene i kvaliteta slike, stručnjaci su uglavnom saglasni da je OLED (organic light-emitting diode) tehnologija najbolja.

Najnovija "verzija" je QD-OLED, što uparuje OLED tehnologiju sa kvantnim tačkama (QD-quantum dot), što može da poboljša boje i osvjetljenje, ali ujedno su to i najskuplji televizori koji se danas mogu naći na tržištu.

Za: Sjajan kvalitet slike, odlični kontrasti

Protiv: Cijena, ne tako jako svjetlo kao neke druge tehnologije, potencijal za "ispranu" sliku

Mini-LED

Veliki i svijetli ekrani sa odličnom slikom, ali ipak za nijansu lošiji od OLED-a.

Mini-LED tehnologija je, može se reći, stepen dalje u evoluciji od LED LCD ekrana, a razlika među njima je u veličini i broju LED-ove koje koriste.

Najveći problem kod LED (light emitting diode) ekrana ekrana je taj što nemaju tako dobar kontrast kao OLED, pa samim tim ni slika nije tako dobra. Mini-LED ovo donekle može poboljšati, ali onda neki dijelovi ekrana izgledaju tamniji nego što jesu.

U većini slučajeva, Mini-LED ekrani mogu da svedu zonu koju zatamnjuju na dovoljno malo područje da "običnom" gledaocu taj kontrast bude dovoljno dobar, a sa druge strane mogu praviti i ekstremno svjetlu sliku, koja je zahvalna ako se TV gleda na dnevnom svjetlu.

Naravno, Mini-LED ekrani su skuplji nego LED ekrani, mada su obično jeftiniji nego OLED.

Za: Svijetla slika, dobar kontrast, velike dimenzije

Protiv: Ne tako dobar kao OLED, često skuplji od drugih tehnologija

LED, QLED i LED LCD

Ovi ekrani nisu skupi, dolaze u raznim veličinama, ali mana im je to što su donekle "zastarjeli", pa ima tehnologije koja gledaocima pruža kvalitetniju sliku.

Svaki TV na tržištu koji nije OLED, baziran je na LCD (liquid crystal display) tehnologiji. Ovi ekrani su tu već dvije decenije, a svi funkcionišu slično: koriste LED da naprave svjetlo, i onda LCD sloj kojim se projektuje slika.

Najbolja stvar kod ovih ekrana je cijena - jeftini su za napraviti, a zahvaljujući denecijama poboljšanja, čak i oni koji nisu skupi djeluju sasvim pristojno.

Naravno, ovo je ujedno i njihova najveća mana - nisu bez razloga među najjeftinijima na tržištu. Kvalitet slike, iako zadovoljavajući, i dalje je iza onih ekrana koji koriste nove tehnologije, što podrazumijeva kontrast, boje, osvjetljenje i drugo.

Za: Niska cijena, najveći izbor dimenzija

Protiv: Kvalitet slike kaska za novijim tehnologijama