Sport

UEFA uvodi novo pravilo zbog kojeg ćemo stalno gledati penale i produžetke

Još od davne 1965. godine pravilo gola u gostima koristilo se u Kupu pobjednika kupova, kasnije i u ostalim europskim klupskim natjecanjima.

Ono je u početku stvoreno kako bi se ukinula treća utakmica ili ždrijeb u slučaju izjednačenog rezultata, te je bilo namijenjeno poticanju napadačke igre gostujućih ekipa.

Puno je primjera kroz historiju nogometa u kojima je gol u gostima odlučivao pobjednike, ali uskoro će to pravilo biti ukinuto.

UEFA-ina komisija za klupska natjecanja odlučila je na nedavnom sastanku u Portu gol u gostima poslati u povijest. Nakon što takvu odluku potvrdi i Izvršni odbor UEFA-e, gol u gostima više neće predstavljati prednost u eliminacijskoj fazi Lige prvaka, Evropske lige i od sljedeće sezone novog natjecanja, Konferencijske lige.

Ubuduće će svi ogledi nokaut faze evropskih kupova u kojima rezultat na kraju uzvrata bude izjednačen ići u produžetak od dva puta po 15 minuta, a ako ni tada ne bude odluke, izvodit će se jedanaesterci. Takav se ssistem već koristi u polufinalu play-offa u engleskim nogometnim ligama.

Napredak igre

Bivši igrač Hajduka Ivan Gudelj osvrnuo se na najavljenu promjenu ističući kako su se pravila uglavnom mijenjala zbog unapređenja razvoja nogometa.

"Prije su lopte i tereni bili drugačiji, igrači u obrani također, jer su manje znali. S vremenom se izjednačilo znanje veznih i igrača u zadnjoj liniji. Suđenje je u današnje vrijeme ipak puno bolje, više se prati medijski, a igrači su zaštićeniji. Što su samo radili Peleu i Maradoni, udarali, lomili…

Kaže legendarni splitski nogometaš u razgovoru za Sportske novosti kako je u prijašnje vrijeme bilo dosta teže postići pogodak u gostima.

"Kao trener više volim dobiti 1:0, nego 3:2. Ali ja kao gledalac volim gledati što više golova. Nogomet je predivan, nepredvidiv. Na najvišim razinama podigao se do savršenstva i odlučuju detalji. Iako je kolektivan sport, na kraju odlučuju pojedinci. No, to ne znači da onaj tko ima više kvalitetnih pojedinaca uvijek i pobjeđuje, zato nogomet i jest toliko popularan i zanimljiv, jer na papiru slabija momčad može pobijediti jaču kada ima svoj dan. Nisam protiv ove promjene, naprotiv, mislim da bi momčadi mogle biti otvorenije i da će s takvim pristupom stvari ubuduće malo drugačije izgledati. To mi je pozitivno - zaključio je Ivan Gudelj.

Jedan od trenera koji se već ranije zalagao za ukidanje gola u gostima je dugogodišnji Arsenalov menadžer Arsene Wenger.

Smatrao je da bi svi pogoci trebali vrijediti jednako, te da više nije teško doći do gola u gostima, a podržao ga je i Gary Lineker. Bivši engleski reprezentativac Jamie Carragher, pak, smatra da je ova UEFA-ina odluka pogrešna, po njegovom mišljenju pravilo gola u gostima čini utakmice uzbudljivijima.

Juventus je u prošloj sezoni ispao iz Lige prvaka od Porta u osmini finala nakon što su obje utakmice u 90 minuta završile 2:1.

U dodatnom vremenu revanša u Torinu obje su momčadi postigle po jedan gol, ali je Porto prošao u četvrtfinale zahvaljujući golu u gostima. Prema novom pravilu, pobjednik bi se tražio kroz izvođenje udaraca s bijele tačke.

Također, golovi u gostima odlučili su i jedan dvoboj četvrtfinala prošlosezonske Lige prvaka - naime, PSG je prvu utakmicu u Münchenu protiv Bayerna dobio sa 3:2, Bayern je u uzvratu na Parku prinčeva slavio sa 1:0, a dalje su u polufinale prošli Parižani jer su zabili više golova u gostima.

Mnogima je još u sjećanju polufinale Lige prvaka 2009. godine, u kojem je Barcelona eliminirala Chelsea zahvaljujući pogotku za 1:1 kojeg je u uzvratu Iniesta postigao u završnim sekundama i tako poništio vodstvo Bluesa golom Essiena. Katalonci su prošli dalje jer su kod kuće odigrali bez pogodaka, po novom bi i taj susret išao u produžetak.

Apsurdne situacije

Pandemijske okolnosti dovele su i do pomalo apsurdne situacije u kojoj je vrijedio gol u gostima iako su se obje utakmice igrale na istom stadionu, primjerice, Chelsea i Porto u Sevilli, a Manchester City i Borussia Mönchengladbach u Budimpešti.

S dosadašnjim pravilom izgledi za produžetak bili su manji, igrači su tako bili manje opterećeni.

S novim pravilom ipak su značajno porasle šanse da uzvratna utakmica u eliminacijskom natjecanju ode u produžetak, pa i do uvijek uzbudljivih jedanaesteraca…