Politika

Veliki propusti MO BiH: Kome nisu fakturisali 10 miliona KM i zašto 9 godina ne mogu uraditi remont helikoptera

Ured za reviziju institucija BiH objavio je godišnji izvještaj nakon revizije i u Ministarstvu odbrene BiH, na čijem čelu je ministar Sifet Podžić.

Na početku se navodi da je Ministarstvo dobilo mišljenje s rezervom, što znači da je su utvrđene brojne nepravilnosti i nelogičnosti.

Jedna od stavki koja posebno izaziva pažnju u izvještaju je i da Ministarstvo odbrane najmanje 10 miliona maraka nije fakturisalo. Poznato je da ovo Ministarstvo konstantno ima problem s finansiranjem OS BiH, da vojnici jedu lošu hranu, da su uslovi loši, pa nije jasno zbog čega je 10 miliona KM ostalo nefakturisano odnosno nenaplaćeno.

Kako se navodi sredstva Ministarstva nisu tačno iskazana u bilansu stanja jer nije izvršeno knjiženje nepokretne perspektivne imovine u okviru stalnih sredstava.

U nastavku donosimo detaljno o čemu se radi.

Kako je pojašnjeno u izvještaju je ponovo kao i prethodne godine utvrđeno kako Ministarstvo ima zaključene ugovore iz prethodnih godina po kojima nije vršilo fakturisanje zakupnine shodno odredbama istih, niti preduzimalo mjere na naplati ugovorenih potraživanja za zakup.

"Ministarstvo je imalo obavezu da, prema Pravilniku o izdavanju resursa Stacionarnih komunikacijskih čvorišta (SKČ) i Odluci o utvrđivanju cjenovnika izdavanja u zakup resursa Stacionarnih komunikacijskih čvorišta, zaključi ugovore o korišćenju, odnosno zakupu SKČ-resursa kojima se regulišu i utvrđuju prava i obaveze ugovornih strana. Radi se o pet zaključenih ugovora o izdavanju i zakupu resursa stacioniranih komunikacijskih čvorišta koji su potpisani još 2015. godine.

Foto: Printscreen

Pored toga, resurse stacionarnih komunikacijskih čvorova u značajnoj mjeri koriste i drugi korisnici koji nisu potpisali ugovor s Ministarstvom (telekom operateri, elektroprivredna preduzeća, radio-stanice, televizijske kuće i dr.). Ministarstvo je u periodu od stupanja na snagu odluka Vijeća ministara BiH vezano za zakup stacionarnih komunikacijskih čvorišta pa do kraja 2021. godine, propustilo da fakturiše i naplati potraživanja .

Čime su stalna sredstva potcijenjena za nepoznati iznos, a u okviru kratkoročnih potraživanja nisu iskazana potraživanja po osnovu korišćenja stacionarnih komunikacijskih čvorišta u iznosu od najmanje 10.000.000 KM jer nisu ni fakturisana", navodi se u izvještaju.

Revizori su dalje, između ostalog, utvrdili da Ministarstvo odbrene ne može već devet godina izvršiti remont helikoptera.

"Vijeće ministara BiH je 18.12.2013. godine, na prijedlog Ministarstva, donio Odluku o višegodišnjem projektu remonta helikoptera za period 2013-2014. godina34 kojom je Ministarstvu odobreno 7.480.000 KM za remont helikoptera.

S obzirom na to da projekat još uvijek nije završen, odnosno da sredstva nisu realizovana u skladu s planiranom i odobrenom dinamikom, Savjet ministara BiH je u više navrata donosio odluke o izmjeni Odluke o višegodišnjem projektu remonta helikoptera za period 2013–2014. godina, kojim je produžavan period realizacije projekta. Zadnjom takvom odlukom odobren je period za realizaciju projekta do kraja

  1. godine .

Na ovom projektu Ministarstvo je raspolagalo sa 7.480.000 KM, ali niti ove, kao ni prethodnih godina nije bilo realizacije sredstava po ovom projektu. Informisani smo kako su u toku aktivnosti u vezi s produžavanjem roka realizacije projekta do kraja 2022.
godine".