Čest problem

Znate li zašto nogometaši režu rupe na petama kopački? To čine Coutinho, Firmino, Hummels…

Nije riječ o ekstremnom modnom izričaju ili novom trendu, nego o zdravstvenom problemu koji muči poznate nogometaše poput Philippea Coutinha, Roberta Firmina, Matsa Hummelsa ili Danielea De Rossija

Možda ste primijetili da pojedini nogometaši igraju s poderanim štucnama na pozadini kako bi ih proširili i izbjegli iritaciju kože, ali pojedini nogometaši idu tako daleko da moraju rezati rupe na zadnjoj strani kopački.

Nije riječ o ekstremnom modnom izričaju ili novom trendu, nego o zdravstvenom problemu koji muči poznate nogometaše poput Philippea Coutinha, Roberta Firmina, Matsa Hummelsa ili Danielea De Rossija.

Čine to kako bi smanjili efekt takozvane Haglundove pete, čestog medicinskog problema kod sportista. Problem se javlja pri nošenju novih cipela, posebno kod onih s čvrstim petama, poput kopački.

Pete kopački često su zaštićene tvrdom plastikom kako bi zaštitile gležanj od udaraca i stabilizirale ga pri promjeni smjera. Sportisti sa spomenutim problemom imaju problema s oticanjem peta, a često muči i trkače na duge staze.

Haglundova peta javlja se i zbog problema s držanjem ili pretjeranog opterećenja na taj dio tijela, što je najčešći razlog kod nogometaša. U takvim slučajevima dolazi do deformacije kosti koja izaziva osjećaj konstantne neugode u dodiru s kopačkom.

Iako je tehnologija u proizvodnji kopački napravila ogromne korake posljednjih godina, neugoda se još uvijek rješava na način koji preporučuje stara škola, a to je rezanje rupe na peti ili na prstima, kako to čini Mats Hummels.