Avanturistički teroristički plan navodne civilne ruske svemirske elite.
Priča zvuči poput zlokobnih planova megalomanskog negativca it filmova o Jamesu Bondu. A ipak se odvija u pravoj Rusiji 2023. godine.
Prema informacijama BILD-a, grupa visokih ruskih zvaničnika i naučnika planira megateroristički napad na Ukrajinu kako bi impresionirali diktatora Vladimira Putina.
Cilj je pretvoriti raketu tipa Sojuz, koja je zapravo "civilna" raketa nosač, tako da nakon lansiranja ne stigne u orbitu, već da se s ogromnim količinama eksploziva zabije u veliki grad u Ukrajini - vjerovatno Kijev.
Ekskluzivni snimci
BILD navodi da ekskluzivno posjeduje više od sedam minuta snimaka razgovora između bivšeg šefa ruske svemirske agencije Roscosmos Dmitrija Rogozina i sadašnjeg čelnika Roscosmosove podružnice Progress Space Rocket Center Dmitrija Baranova koji to i dokazuju.
“Progress” proizvodi lansirna vozila koja se koriste za lansiranje svemirskih letjelica s ljudskom posadom i transportnih letjelica do Međunarodne svemirske stanice.
Snimci razgovora, dostupni BILD-u, počinju u januaru 2023. godine.
Rogozin i Baranov razgovaraju o tome da raketa u smjeru Ukrajine "dođe sa sjevera umjesto s istoka", odnosno s ruskog kosmodroma Pleseck kod Arhangelska umjesto s kosmodroma Vostočni na granici s Kinom.
Na taj bi se način moglo prevesti više eksploziva prema Ukrajini.
Baranov objašnjava:
“S istoka bi to bilo 7,5 tona, sa sjevera bi bilo 10 tona. Pa, možete oduzeti tonu radi sigurnosti, tako da je to 6,5 i 9 tona.”
Osim toga, raketni stručnjak Baranov potvrdno odgovara na pitanje o području lansiranja.
Objašnjava da se 50 metara dugačkom raketom-nosač može upravljati "u bilo kojem smjeru koji želimo".
Ulazak u atmosferu
Međutim, on vidi drugačiji problem - nijedna ruska bomba koja se namjerava ispaliti s broda prema Ukrajini ne bi izdržala temperature tokom ponovnog ulaska u atmosferu.
Napeto objašnjava svom bivšem pokrovitelju i, unatoč službenoj smjeni, očito i dalje nadređenom, Rogozinu:
“To je nadzvučni ponovni ulazak u atmosferu, a postojeće teške zračne bombe FAB-500 ne rade kada se počnu pregrijavati. TNT se uništava u njima, pa performanse kritično padaju.
Ni naše navođene bombe nisu za to dizajnirane i nemaju zaštitu od pregrijavanja.”
Pri ponovnom ulasku u atmosferu planirani teroristički projektil “ima brzinu od šest kilometara u sekundi. To je povratak kakav ima raketa-nosač Sojuz."
To je problem za koji njegov kolega Rogozin želi brzo pronaći rješenje. Obećava da će pitati Jurija Solomonova.
On je bio generalni dizajner kopnenih raketnih sistema na Moskovskom državnom institutu za toplinsku tehniku, a 1990-ih je bio voditelj razvojnog tima za interbalistički projektil Topol-M.
Drugi problem
Drugi problem koji Rogozin i Baranov identificiraju je opasnost da bi dijelovi rakete mogli pasti na rusku teritoriju na putu za Ukrajinu.
“Koliko su velika područja sudara? Gdje imamo rizike?”, pita bivši šef Roskosmosa šefa svoje bivše podružnice Progress.
Rogozinu smeta i činjenica da ruska raketa nosač, koja je pretvorena u mega bombu, može pogoditi Ukrajinu “negdje u krugu od 50 do 100 kilometara”.
I ovdje traži od Baranova da izvrši daljnje izračune kako bi odredio mjesto udara unutar Ukrajine.
Konačno, dva svemirska stručnjaka i Putinovi lojalisti razgovaraju o trajanju priprema za njihov planirani veliki napad na Ukrajinu.
Ili, kako Rogozin kaže u govornoj pošti:
"Koliko će otprilike vremena trebati da se pripremi ovo sranje?"
Odgovor Baranova:
“Standardno prilagođavanje šest do devet mjeseci, ali sada smo naučili preračunavati programe leta za mjesec ili dva. Ako je potrebna neka vrsta prilagođavanja, moglo bi potrajati šest mjeseci, ali to je gornja granica.”
Nekoliko dana kasnije, raketni inženjer Solomonov, kojeg je Rogozin kontaktirao, pronašao je rješenje za problem topline planirane rakete. I došlo je vrijeme. Plan bi trebao biti predstavljen samom Putinu.
Podrugljivi nadimak
Ali umjesto da Putina zovu imenom, njegovi pristaše govore ili o "šefu", "vrhovnom" ili - pomalo podrugljivo - o "velikom i strašnom" - misleći na bivše ruske vladare Petra Velikog i Ivana Groznog.
Zanimljivo, u ovom trenutku niti Rogozin, koji je pao u nemilost, niti Baranov, koji mu je vjeran, nemaju direktnih kontakata sa samim Putinom.
Umjesto toga, Anton Vaino, šef ruske predsjedničke administracije, trebao bi Putinu predstaviti zlokobne planove za meganapad na Ukrajinu.
Rogozin javlja Baranovu glasovnom porukom:
“Razgovarao sam s Vainom. Rekao sam mu za ovu veliku stvar koja bi mogla doći iz regije Arkhangelsk. U principu je bio jako zainteresiran.
Obaviješten o planovima
Zamolio me da u ponedjeljak podnesem papir koji će predstaviti šefu o ovom pitanju.”
Prema informacijama BILD-a, ruski predsjednik Putin je 16. januara 2023. obaviješten o planovima svojih raketnih naučnika i šefova vlasti da ispale prepravljenu raketu Sojuz na veliki ukrajinski grad.
Nije poznato kako je diktatorski predsjednik reagirao i je li svojim revnim lojalistima dao nalog da provedu plan ludog raketnog terora.
Međutim, poznato je da je šefu Roscosmosa Rogozinu, koji je otpušten u julu 2022., Putin u septembru 2023. dao novi, unosan posao senatora, a time i predstavnika u ruskom Vijeću federacije za anektiranu ukrajinsku regiju Zaporožje.
Inače, razlog Rogozinove smjene bilo je to što je javno prijetio da će dopustiti da se Međunarodna svemirska stanica i njeni zapadni astronauti sruše na neku državu NATO-a.
BILD je u ponedjeljak suočio rusku ambasadu u Njemačkoj sa zlokobnim planovima državnih službenika. Bez povratne informacije.