Vijesti

Mireli Palić suprug je preminuo na KCUS-u. Informaciju o njemu dobila tek nakon intervencije Ambasade SAD

KCUS, nedostatak citostatika

Mirela Palić iz Sarajeva najavljuje tužbu protiv Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) zbog navodnog nemara u liječenju njenog supruga Seada koji je na respiratoru, kaže, preminuo od posljedica COVID-19.

"Ja ne želim nikakvu novčanu naknadu, to mene ne zanima. To meni njega neće da vrati. Mene zanima pravda i istina, da krivac odgovara za svoje postupke", kaže Mirela Palić za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Sead Palić u klinički centar je primljen 8. marta, zbog, kako Mirela kaže, nesnosnih bolova i teškog disanja. Preminuo je 23. marta sa 44 godine. Ovaj bračni par se vratio u Sarajevo iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prije devet godina.

"Bio je potpuno zdrav, trenirao je, nije pušio, nije pio, znači ništa“, kaže Mirela, dodajući da nije mogla dobiti pouzdanu informaciju od ljekara sa klinike o stanju supruga. Vraćen joj je Seadov telefon, iako je, kako tvrdi Mirela, bio svjestan i mogao komunicirati.

Informacije o suprugovom stanju je, dodaje, dobijala "preko privatnih veza". Na početku je, ističe, bio na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, nakon čega je postepeno „skidan sa kisika“. Nakon toga se stanje pogoršalo, pa je intubiran i priključen na respirator.

"Zašto - ne znam, koja vrsta respiratora - ne znam", kaže Mirela.

RSE je iz Kliničkog centra Univerziteta Sarajevo tražio komentar navoda Mirele Palić o tretmanu i smrti njenog supruga u ovoj zdravstvenoj ustanovi, ali ga do objavljivanja ovog teksta nije dobio.

Mirela kaže kako je prvi zvaničan poziv sa klinike dobila 21. marta, dva dana prije Seadove smrti i to nakon što je službenica Ambasade SAD pozvala KCUS tražeći informaciju o zdravstvenom stanju američkog državljanina po zahtjevu Seadovog brata koji još uvijek živi u SAD.

"Dobila sam poziv od sestrice koja je rekla da je on u kritičnom stanju i da je čula da sam se raspitivala za lijek koji bih nabavila, ali da mora provjeriti sa infektologom. Rekla mi da je lijek jako skup. Nakon nekih pola sata dobijam poziv i ona kaže – 'Uzmite lijek'", priča Mirela.

Dvije doze lijeka Tocilizumab od 600 miligrama platila je 1.318 konvertibilnih maraka (oko 650 eura) i odnijela na kliniku.

Lijek Tocilizumab građani kupuju u privatnom aranžmanu, iako se lijek nalazi na listi lijekova u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti Federacije BiH, jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini. No, uprkos tome, lista nije usklađena u pojedinim kantonima (10 kantona) u Federaciji BiH. Jedan od njih je i Kanton Sarajevo (KS).

Nakon što je lijek odnijela na kliniku, dan poslije, kaže Mirela, je nazvala službenica Ambasade i rekla joj da je Sead „stabilan“, te da će ga postepeno odvojiti od respiratora. Dan kasnije je iz kliničkog centra dobila poziv u kojem joj je saopšteno da je Sead preminuo.

Mirela kaže kako je dobila vrećicu sa Seadovim stvarima, ali da su joj u KCUS rekli da smrtni list potraži u pogrebnom društvu Pokop.

„Nekako sam otišla i preuzela taj dokument u kojem piše kako je on preminuo i da je uzrok smrti COVID, s tim da je pisalo da nisam tražila obdukciju. Međutim, ja sam navela da želim obdukciju još prije“, kaže Mirela i dodaje kako se vratila na KCUS i tražila medicinski karton, ali joj ga nisu htjeli izdati.

Mirela je angažovala advokata i na dokument čeka već dvije sedmice. U međuvremenu je pokrenula grupu na društvenoj mreži Facebook koja okuplja porodice kojima je bila uskraćena mogućnost komunikacije sa bližnjima, pravovremene informacije liječnika i medicinski karton o postupku njihovog liječenja.

"Mnogo ljudi je izjavilo isto što i ja. Ja želim da pojedinci odgovaraju, da se nađe tok liječenja, šta, kad i zašto je urađeno. Hoću istinu!", kategorična je Mirela.

Kompletan tekst čitajte na RSE.