Uoči sjednice

Đonlagić o zakonu o sprečavanju pranja novca: Vrhunac neodgovornosti državne vlasti. Trojka, HDZ i SNSD nemaju…

U slučaju neusvajanja ovog zakona, te samim tim i negativnog izvještaja, BiH bi se mogla naći na 'sivoj listi' MONEYVAL-a što bi proizvelo ozbiljne posljedice i probleme

Državni parlamentarac Dženan Đonlagić oglasio se na društvenim mrežama uoči početka sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

"Vrhunac neodgovornosti državne vlasti! Podsjećam da je sjednica Doma naroda PSBiH zakazana za danas inicijativa delegata iz opozicije.

Trojka, HDZ i SNSD nemaju saglasnost da se zakoni usvajaju! Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti nije samo uslov za otvaranje EU pregovora, nego je važan i da se spriječe negativni efekti na novčano poslovanje i platni promet privrede i građana.

O narušavanju investicionog imidža, kreditnog rejtinga države da i ne govorimo, poručio je Đonlagić.

Podsjetimo, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Kemal Ademović za danas je sazvao hitnu sjednicu tog doma, na kojoj bi trebao biti razmatran Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Zahtjevu Vijeća ministara BiH za razmatranje Prijedloga zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (P.Z.E.I) po hitnom postupku.

Na prošloj sjednici Doma naroda, održanoj krajem januara, zbog nedostatka entitetske većine prilikom glasanja o hitnom postupku, to je proslijeđeno Kolegiju Doma na usaglašavanje. U slučaju kada Kolegij ne postigne saglasnost, delegati se izjašnjavaju u drugom krugu glasanja.

Poslovnikom Doma naroda je propisano da, ako Kolegij Doma ne uspije postići saglasnost, odluku donosi većina od ukupnog broja delegata koji su prisutni i koji glasaju, uz uslov da glasovi “protiv” ne sadrže dvije trećine ili više glasova delegata izabranih iz svakog entiteta.

U slučaju neusvajanja ovog zakona, te samim tim i negativnog izvještaja, BiH bi se mogla naći na 'sivoj listi' MONEYVAL-a što bi proizvelo ozbiljne posljedice i probleme privredi, finansijskim institucijama i građanima BiH".

Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti jedan je od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

Novi zakon harmonizira sistem sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u BiH sa standardima FATF-a i Moneyvala iz posljednjeg kruga evaluacije.