Politika

Dr. Vranić: Sinoć smo svjedočili strašnoj sceni. Sat vremena smo se naguravali da KCUS primi teško bolesnog pacijenta

Savjet za zdravstvo Kantonalnog odbora SDP-a BiH održao je press-konferencuju na kojoj je upozoreno da je zdravstveni sistem KS pred kolapsom.

Kao ključni i najveći problem istakli su Klinički centar Univerziteta u Sarajevu.

Iz SDP-a su naveli da je "5 do 12" prije potpunog sloma, te da su, kao odgovorna politička partija, dužni reagirao

Doktor Haris Vranić, predsjednik ovog Savjeta i član Upravnog odbora Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš", kazapo je da je zdravstvo u KS u rasulu jer nema nema nikakve koordinacije zdravstvenih ustanova, nema ministra zdravstva.

"Ulazimo u period kada je veliki izazov pred nama, prije svega zdravstvenim radnicima. Problem je prvenstveno unutar sistema Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu koji se ponaša kao centar moći bez ikakve kontrole. Samo još treba proglasiti svoj parlament i početi izdavati naredbe svim drugih nivoima", kazao je Vranić.

Što se tiče federalnog ministra zdravstva kazao je kako javnost ne bi znala kako izgleda taj čovjek da nije bilo pandemije.

"Za šest godina nije donio nikakav zakonski akt i nije se zapitao šta se dešava unutar KCUS-a, zašto ljekari odlaze, zašo se gase neke klinike, zašto se spajaju druge klinike i krucijalno pitanje jeste zašto je on to sve odobravao, ako je odobravao. Prema zakonu klinike se ne mogu gasiti, ni spajati, niti preimenovati, a da nema bilo kakve saglasnosti koja će biti unesena u Statutu i objavljena u Službenom listu", rekao je Vranić.

Dr. Vranić je kazao da je Klinika za plućne bolesti Podhrastovi na KCUS-u zadužena za liječenje teških COVID-19 pacijenata, a Opća bolnica za lakše i srednje teško oboljele.

Međutim, rukovodstvo KCUS-a na čelu s direktoricom Sebijom Izetbegović selektivno prima pacijente.

"Svjedočio sam sinoć jednoj teškoj situaciji gdje je došlo do pogoršanja stanja kod jednog pacijenta u Općoj bolnici za kojeg smo mi inicirali da bude upućen na KCUS-u. On je upućen na KCUS, ali tamo je došlo do naguravanja hoće li taj pacijent biti primljen ili ne. Naš anesteziolog je proveo sat i po vremena s ovim pacijentom u bolničkim kolima. To je zaista nehumano", ispričao je Vranić.