Svijet

Evropska unija gura svijet na rub energetske krize: Utrka za LNG-ijem dovest će do zimske nestašice energenata

Utrka evropskih zemalja za plinom mogla bi ove zime dovesti do nestašice energetskih resursa, piše CNN Business, predviđajući “borbu” za taj energent.

Evropska borba za pronalazak alternative ruskom prirodnom plinu gura svijet na rub zimske nestašice energije, a najgore posljedice će se vjerovatno osjetiti u siromašnijim ekonomijama u Aziji.

Zemlje EU-a se utrkuju u kupnji više ukapljenog prirodnog plina (LNG), navodi CNN Business i objavljuje dijelove nedavne analize kompanije Rystad Energy.

U njemu se navodi kako će, ako EU uspije “naglo smanjiti” svoje oslanjanje na ruski plin (planira smanjiti svoju potrošnju za dvije trećine do kraja ove godine) — globalna potražnja za LNG-om nadmašiti ponudu za 26 miliona tona do kraja 2022.

To je gotovo 7% globalne potražnje za LNG-om prošle godine.

“Izbjegavajući ruski plin, Evropa je destabilizirala cijelo globalno tržište LNG-a koje je započelo godinu s nesigurnom ravnotežom nakon burne 2021.”, navodi se u izvještaju.

Evropa je posljednjih mjeseci pokupila zalihe LNG-a vrtoglavom brzinom.

Regija, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, uvezla je 28,2 miliona tona između februara i aprila, prema podacima Independent Commodity Intelligence Services — što je 29% više u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Najveći kupci bili su Francuska i Španija.

Kaushal Ramesh, viši analitičar za plin i LNG u Rystad Energyu, rekao je za CNN Business da je predstojeći nedostatak postao očigledan u martu kada je “EU najavio da će povećati uvoz LNG-a za 50 milijardi kubičnih metara u odnosu na 2021.”

“Pozornica je postavljena za održivi deficit opskrbe, visoke cijene, ekstremnu volatilnost, bikovska tržišta i pojačanu geopolitiku LNG-a”, rekao je Ramesh u izvještaju.

U četvrtak su spot cijene LNG-a u istočnoj Aziji porasle za 114% u odnosu na isti dan prošle godine na 22 dolara za metrički milion britanskih toplinskih jedinica (mmbtu), prema podacima ICIS-a. Globalna trgovina LNG-om porasla je 6% u 2021., potaknuta snažnim porastom potražnje iz Azije nakon pandemije, pokazuju podaci Međunarodne energetske agencije.

Ramesh je kazao da će zemlje poput Indije, Pakistana i Bangladeša najvjerovatnije preuzeti udar preusmjeravanja LNG-ija u Evropu. Kupci bi trebali početi potpisivati ​​dugoročne ugovore o opskrbi, rekao je za CNN Business Eric Heymann, viši ekonomist u Deutsche Bank.

Indija i Pakistan su od novembra već smanjili uvoz LNG-a za 15%, prema podacima analitičke kompanije Vortex, što je trend uglavnom potaknut rastom cijena. Kao rezultat toga, potražnja u Aziji mogla bi biti “trajno smanjena”, a neke zemlje bi morale povećati upotrebu ugljena i nafte, predviđa Rystad Energy, a prenosi CNN Business.

Podsjećamo: Evropska komisija, nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini, pokrenula je plan REPowerEU kojim se predviđa smanjenje uvoza ruskog plina za dvije trećine, odnosno za oko 100 milijardi kubika do kraja godine.

Prema podacima Međunarodne energetske agencije, Evropska unija je 2021. iz Rusije uvezla 155 milijardi kubičnih metara plavog goriva, što je 45 posto evropskog uvoza i 40 posto ukupne potrošnje. Visoki povjerenik za vanjsku i sigurnosnu politiku EU Josep Borrell vjeruje da će zemlje članice Unije moći odbaciti ruski plin u roku od dvije godine.