Otkrivamo detalje

Je li HDZ-ova Jelka Miličević spasila Novalića i veće kazne? Kako je i ko je falsificirao jedan od ključnih dokumenata

Iz sudskog procesa u aferi "Respiratori" Jelka Milićević (HDZ), bivša federalna ministrica finansija, izašla je kao jedina oslobođena od ukupno pet optuženih u ovom predmetu koji je još obuhvatio Fadila Novalića, Fahrudina Solaka, Fikreta Hodžića i firmu FH Srebrena malina.

Milićević koja je bila ministrica u Vladi FBiH na čelu s Novalićem, teretila se za kazneno djelo - nesavjestan rad u službi. Tužilaštvo BiH, tokom glavnog pretresa pokušalo je dokazati da je Milićević znala da se nabavljaju respiratori, što je njena odbrana od početka procesa negirala.

Kao jedan od dokaza da za to, Tužilašto BiH je koristilo informaciju o aktivnostima Federalnog štaba Civilne zaštite u period od 23. marta do 3. aprila 2020.godine. U tom dokumentu koji je imalo Tužilaštvo stajala je i rečenica "Dana 03. 04. zaključen je ugovor o kupovini 100 respiratora".

Je li falsifikator Sanita Alagić ili neko u Vladi FBiH?

Tu informaciju je Federalna uprava civilne zaštite dostavila članovima Vlade FBiH 6. aprila 2020. a već na sjednici 9. aprila Vlada je i razmatrala tu informaciju.

Rečenica u materijalu dostavljenom Vladi, a u kojoj stoji: "Dana 03. 04. zaključen je ugovor o kupovini 100 respiratora" bio je osnov za tvrdnje Tužilaštva BiH da tereti Milićević da je i ona imala taj materijal i da je morala znati za nabavku respiratora.

Međutim, tokom sudskog postupka odbrana Jelke Milićević je dostavila Sudu BiH dokaze da materijal koji je bivša ministrica dobila 6. aprila 2020. godine nije sadržavao rečenicu u kojoj se spominju respiratori i da je taj dokument neko naknadno dopunio s tom rečenicom, odnosno falsificirao.

Da bi se bolje shvatio značaj i interes ove rečenice za optužene u predmetu "Respiratori" treba pojasniti da su od toga da se ona naknadno doda najviše koristi imali Fadil Novalić i Fahrudin Solak, jer su na taj način stvarali privid i lažni dokaz da su za nabavku respiratora znali svi članovi Vlade FBiH.

S druge strane, za Jelku Milićević je dokaz da je rečenica naknadno ubačena išao u prilog njenim tvrdnjama da za nabavku respiratora nije znala.

Inače, svi materijali za sjednice Vlade FBiH postavljaju se na e-portal Vlade i ukoliko na nekom materijalu ima intervencija, odnosno ako je mijenjan, o tome ostane trag, odnosno svojevrsna zabilješka o 'uređivanju' dokumenta.

Da je informacija koja je 6.aprila 2020. otišla u Vladu FBiH falsificirana, svjedočio je bivši v. d. direktora FUCZ-a Enes Memić koji je pred Sudom BiH rekao da mu je Sanita Alagić rekla da je ona dodala tu rečenicu.

S druge strane da je Informacija iz FUCZ-a uistinu mijenjana na e-portalu Vlade FBiH posvjedočila je pred Sudom BiH Mirela Eljšan, iz Sektora za pripremu sjednica Vlade FBiH.

Međutim, Eljšan je negirala da je dodavala spornu rečenicu, ali je priznala da je 30. aprila 2020. ona skinula tu Informaciju s e-portala, memorisala je na svoj računar, te izbrisala zadnje tri stranice te informacije.

Kao opravdanje za to ova službenica je navela da je primijetila da se neki zaključci u informaciji ponavljaju, a koji su već postavljeni na e-portal, pa je odlučila navodno skinuti iste zaključke iz informacije da ne bi došlo do konfuzije na Vladi zbog istih zaključaka.

Odbijen zahtjev za vještačenjem

Ovakvo svjedočenje je bio čisti primjer potcjenjivanja i Tužilaštva i Suda BiH, jer službenica tvrdi da je dokument o kojem se već raspravljalo na sjednici 9. aprila, mijenjala 30. aprila, a kako ne bi zbunila Vladu FBiH!?

Na to da se Vlada ne može zbuniti na dokumentu o kojem je već raspravljala prije 21 dan, svjedokinji je ukazao i tužitelj.

Treba li napomenuti da je 30. aprila već počela istraga o nabavci respiratora?

Inače, svjedokinji Eljšan je šefica bila kontroverzna Edita Kalajdžić, sekretarka Vlade FBiH koja je bila članica Viber grupe "Gensek" u kojoj je dogovarana nabavka respiratora među nekoliko Novalićevih najbližih saradnika.

Potpunu dilemu o tome da li je na e-portalu Vlade FBiH mijenjana informacija s rečenicom o respiratorima, trebalo je razriješiti vještačenje tog portala koje je tražilo Tužilaštvo BiH. Međutim, sudija Branko Perić je kazao da Sud za takvo nešto nema resurse!?

Još zanimljivije je da se zahtjevu Tužilaštva BiH nije pridružila odbrana Jelke Milićević, kojoj je najviše u prilog išlo to da se i vještačenjem dokaže da je informacija mijenjana.

No, njena odbrana je smatrala da je svoje navode o falsifikovanju dokazala.

Postoje indicije da je u ovom slučaju u stvari odbrana Jelke Milićević pomogla Fadilu Novaliću. Jer, da je vještak proveo vještačenje e-portala i utvrdio da je bilo mijenjanja materijala, to bi bio dodatni teret Novaliću.

U odustajanju Jelke Milićević da od Suda BiH zahtijeva vještačenje e-portala, iako je njena odbrana na početku procesa to najavljivala, vjerovatno se krije i blagonaklonost Novalića prema bivšoj zamjenici i kolegici iz Vlade FBiH, pa je i ne proziva u svojim istupima nakon pravosnažne presude.

I dok mnogi poklonici lika i djela Fadila Novalića to što je Milićević oslobođena dovode u vezu i s navodnim utjevcajem HDZ-a, Novalić i o HDZ-u i o Milićević s kojom je i tokom suđenja bio u dobrim odnosima, mudro šuti.