Vijesti

KCUS nastavlja tužakati ljude, sad prijete rektoru UNSA. Škrijelj: Mogli bi mi preispitati njihove akademske karijere

Rektor Škrijelj zakazao sjednicu senata na kojoj će se razmatrati i diploma Izetbegović

Nakon što je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu tužio političku analitičarku Ivanu Marić zbog Facebook statusa, ova ustanova nastavlja obračune.

Sada je najavljena i tužba protiv rektora Univerziteta u Sarajevu Rifata Škrijelja jer je, kako navode, u medijima iznio neistinu u vezi s tim kako se nije moga liječiti na KCUS-u, tačnije na Klinici za bolesti srca, krvnih žila i reumatizma.

Škrijelj za Raport kaže kako će sve argumente, ako dođe do suda, biti u prilici pokazati i on i druga strana. Ističe kako je njegova izjava poprilično zlonamjerno izvučena iz konteksta, ali i kako se nada da će imati priliku pogledati se u oči s onima koji prijete tužbom i donijeti svoje dokaze.

Obračun s nekadašnjim pacijentom

„Nisu me prepali niti su me na bilo koji način doveli u poziciju da ne smijem javno govoriti kao čovjek i kao rektor UNSA“, kaže Škrijelj.

Ipak, kaže da očitovanje ljekara čiji je akt učinjen dostupnim medijima, ne bi komentarisao dok se ne bude morao izjašnjavati na sudu.

„Na sudu ću dati papire koji će demantovati ono što su ljekari potpisali, a onda neka oni to objasne. Prije svega, suzdržat ću se komentara, jer ne želim nanositi štetu ljekarima koji su bili korektni prema u jednom periodu mog života.

Kada je u pitanju prijetnja tužbom Etičkog komiteta KCUS-a, odnosno rekao bih neetičkog komiteta, to je pokušaj da se putem javne prijetnje obračunavaju s nekadašnjim pacijentom. To i najbolje pokazuje zbog čega ja u ovom času ne mogu otići na normalu kontrolu u KCUS“, kaže nam Škrijelj.

Dodaje kako bi članovi Etičkog komiteta morali znati kakve efekte prijetnje tužbom mogu izazvati kod pacijenta koji se liječio na Klinici za srce, te da bi kao ljekari morali biti svjesni u šta se upuštaju. Također, ističe kako već dugo ne ide na preglede u Klinički centar te da će na sudu objasniti zašto ne ide i zašto je prestao ići.

„Ono što je za mene poražavajuće jeste da, nažalost, nisam jedini pacijent koji u ovom času ne može otići na pregled na Klinički centar, to je pravo uskraćeno velikom broju pacijenata u Kantonu Sarajevo. Posebno je to evidentno zadnjih nekoliko mjeseci, za šta je pokriće covid-19 i pandemija, jer smo svjedočili da s KCUS-a upozoravaju ljude da ne dolaze i da se ljekarima javljaju telefonom“, kaže Škrijelj.

Skrivanje iza stavova ljekara 

Prijetnje tužbom, napominje, za njega nisu nova stvar.

„Uvredljive i prijeteće poruke prof. Sebije Izetbegović imao sam prilike čuti pred više ljudi u službenim prostorijama Univerziteta u dva navrata. To što se ona sakriva iza stavova ljekara kojima naruči šta će napisati, iza stavova njenih etičkih komiteta i ljekarskih komora, za mene nije nepoznata stvar. Ali, postoji i Etički komitet UNSA pa bi se neke profesorice Univerziteta koje progone neke ljekare, profesore UNSA, koje vrijeđaju rektora UNSA, mogle suočiti i sa svojom etičkom odgovornošću pred Univerzitetom koji im je dao profesuru, a time i sa preispitivanjem njihove akademske karijere. Kad već drugima zadaju jade, da vide i kako je kada se njihova biografija malo pretrese.

Naravno, volio bih da ne moram ovo kazati, ali ću reći da šta god ko radi, radi samom sabi. Jako žalim što se dragocjena energija troši u neracionalne svrhe kada imamo pametnijih stvari i većih prioriteta od onoga što se sada dešava na relaciji KCUS-Medicinski fakultet-rektor UNSA, koji je očito postao njihova meta“, decidan je Škrijelj.