Vijesti

Korona je možda procurila iz laboratorija. Stručnjak iznosi dramatično upozorenje

Otkad je novi koronavirus, SARS-CoV-2, otkriven krajem decembra 2019. godine, njime se potvrđeno zarazilo više od 166 miliona ljudi širom svijeta, a službeno je od covida-19 umrlo 3.4 miliona širom svijeta.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), međutim, sada kaže da je pravi broj umrlih vjerovatno najmanje 6-8 miliona - možda i više. To bi, naravno, značilo da je i prava stopa smrtnosti od covida-19 znatno viša od dosadašnjih procjena, iako su se neki analitičari u posljednjih godinu dana svojski trudili dokazati da nije mnogo viša od gripe.

Službeni broj "umanjuje taj puni učinak" bolesti, istaknuo je analitičar WHO-a za podatke William Msemburi.

A iako je dominantna teorija u naučnim, medijskim i političkim krugovima posljednjih godinu bila ona o prirodnom porijeklu, odnosno prelasku koronavirusa sa životinje na čovjeka, posljednjih sedmica, i mjeseci teorija o biolaboratoriju u kineskom gradu Wuhanu kao pravom izvoru covida-19 doživjela je veliki povratak.

Tome su doprinijele nove informacije i izjave stručnjaka koje idu u korist ovoj teoriji, kao i izostanak napretka u dokazivanju prirodnog prenosa virusa sa životinje na čovjeka. Valja, međutim, još jednom naglasiti da hipoteza koja se sada vraća u fokus ne uključuje paranoične špekulacije o virusu kao biooružju ili namjernom kineskom puštanju virusa u (vlastitu) okolinu, već na slučajno curenje virusa zbog rizičnog istraživanja bez dovoljnih zaštitnih mjera.

Biden zatražio novu istragu teorije o curenju iz laboratorija

Sve je kulminiralo prošle sedmice objavom američkog predsjednika Joea Bidena da je naložio američkoj obavještajnoj zajednici da "udvostruči svoje napore u istraživanju porijekla pandemije covida-19", uključujući mogućnost da je procurio iz laboratorija u Wuhanu te da ga izvijesti o svojim saznanjima za 90 dana.

Uprkos tome što je WHO-ov tim, u zajedničkom izvještaju s kineskim naučnicima, nakon istrage koja je uključivala obilazak Instituta za virologiju u Wuhanu (WIV) u februaru zaključio da je ova teorija "krajnje nevjerovatna", Biden je dao do znanja da je, prema preliminarnom izvještaju koji je dobio ranije ovog mjeseca, američka obavještajna zajednica podijeljena između dva scenarija nastanka covida-19.

"Dok dva elementa u obavještajnoj zajednici naginju prvom scenariju (ljudskom kontaktu s inficiranom životinjom), jedan više naginje drugom - svaki s niskom ili umjerenom pouzdanošću. Većina elemenata ne vjeruje da postoje dovoljne informacije da bi se jedan scenarij procijenio kao vjerovatniji od drugog", objasnio je Biden u svojoj izjavi.

Podsjetimo, Bidenova administracija postavila se prilično kritično prema WHO-ovom izvještaju u februaru, naglašavajući da je "duboko zabrinuta" zbog toga kako su prezentovali prvi nalazi WHO-ove istrage te da je imperativ da izvješće bude neovisno - "s nalazima stručnjaka i bez intervencija ili izmjena kineske vlade".

Ali šta god da se na kraju utvrdi o porijeklu virusa SARS-CoV-2, naučnici su uvijek znali da postoji rizik od curenja nekog smrtonosnog patogena koji se istražuje u laboratorijima širom svijeta, piše BBC.

Hamish de Bretton-Gordon: Biolaboratoriji su otvorena meta za teroriste

A sada se nizu stručnjaka koji upozoravaju na ovaj katastrofalni scenarij pridružio i vodeći stručnjak za biološko oružje Hamish de Bretton-Gordon, bivši pukovnik britanske vojske i zapovjednik Združene hemijske, biološke, radiološke i nuklearne pukovnije, koji je u međuvremenu postao akademik. Svjetski je poznat po svom istraživanju posljedica hemijskog i biološkog ratovanja, posebno u Iraku i Siriji.

Bretton-Gordon je, u svjetlu obnovljene zabrinutosti o mogućnosti curenja koronavirusa iz laboratorija u Wuhanu, sada pozvao čelnike vodećih razvijenih zemalja G7 da razmotre stroža ograničenja, upozoravajući da su labavo regulirani laboratoriji prilika za teroriste.

"Nažalost, proveo sam dobar dio svog života na mjestima gdje postoje odmetnute vlade koje žele naškoditi drugim ljudima. Mislim da su ti laboratoriji otvorena meta za teroriste i druge, a na nama je da im to otežamo što je više moguće", kaže Bretton-Gordon za BBC.

A međunarodne kontrole u centrima u kojima se opasni virusi stvaraju, odnosno manipuliraju i proučavaju, kako se sada ispostavlja, uznemirujuće su slabe.

Naučni laboratoriji koji rade s patogenima različitih vrsta klasificiraju se prema njihovoj potencijalnoj razini rizika od biološke opasnosti i, shodno tome, potrebnim mjerama sigurnosti, od razine 1 do 4. Samo pedesetak laboratorija širom svijeta ulazi u kategoriju 4, među njima i Porton Down blizu Salisburyja - britanski centar za biološka i hemijska istraživanja najviše tajnosti.

Kineski naučnici testirali koronaviruse s minimalnim zaštitnim mjerama?

Porton Down se često opisuje kao zlatni standard za biološku sigurnost. Laboratoriji kategorije 4 i inače su zaista vrlo strogo regulisani. No, laboratorija kategorije 3 sa slabijim kontrolama ima daleko više - Bretton-Gordon kaže da postoji više od 3000 laboratorija kategorije 3 širom svijeta.

Većina tih biolaboratorija uključena je u medicinska istraživanja, ali to često uključuje čuvanje i testiranje virusa kao što je SARS-CoV-2. A neki od njih su u zemljama poput Irana, Sirije i Sjeverne Koreje - s režimima u čiju dobronamjernost veliki dio međunarodne zajednice, blago rečeno, nema povjerenja.

Dodatni problem i razlog za sumnju u curenje koronavirusa proizlazi iz toga što se, iako Institut za virologiju u Wuhanu ima Nacionalni laboratorij za biosigurnost razine 4 koji je izgrađen 2014., u sklopu instituta nalaze i laboratoriji niže razine 2 i 3.

Tim američkih diplomata i naučnika obišao je 2017. laboratorij u WIV-u i, zabrinut neadekvatnim sigurnosnim standardima koje je vidio, poslao je telegram u Washington kojim "upozorava na potencijalnu zdravstvenu krizu".

Britanski naučni autor te bivši novinar i urednik u prestižnim časopisima Science i Nature Nicholas Wade u svojoj velikoj analizi na platformi Medium piše da su se, po pravilima koja su bila na snazi do početka pandemije 2020., koronavirusi SARS-1 i MERS morali testirati na sigurnosnoj razini 3, a svi ostali koronavirusi mogli su se testirati na nižoj razini 2. To znači da su virolozi u Wuhanu, umjesto u "svemirskim" odijelima i hermetički zatvorenim prostorijama s obaveznom dekontaminacijom pri izlasku, testiranja koronavirusa koji bi mogli zaraziti ljude provodili u običnim laboratorijskim kaputima, rukavicama i kirurškim maskama.

"U novom laboratoriju ozbiljno nedostaje odgovarajuće obučenih tehničara i istražitelja potrebnih za sigurno upravljanje ovim laboratorijom visoke razine", napisao je američki tim nakon inspekcije u telegramu.

SARS procurio više puta iz laboratorija u Pekingu

Zanimljivo je i da je SARS-1 procurio čak četiri puta iz laboratorija u Nacionalnom institutu za virologiju u Pekingu, kao iz onih u Singapuru i na Tajvanu.

Dr. Anthony Fauci, vodeći američki imunolog i Bidenov glavni medicinski savjetnik, inzistira na tome da "NIH ne finansira i nikad nije finansirao istraživanje dobivanja funkcije u WIV-u", kako je rekao u saslušanju pred Senatom. Nažalost, čini se da se istinitost ove tvrdnje svodi na semantiku.

Naime, u vuhanskom laboratoriju se već godinama provode istraživanja koronavirusa koje se genetski manipulira tehnikama za koje neki naučnici smatraju da spadaju u kontroverzno "dobivanja funkcije", odnosno modifikaciju virusa na način da postane zarazan, odnosno zarazniji i/ili smrtonosniji za ljude.

Američka administracija Baracka Obame uvela je 2014. moratorij na istraživanje s "dobivanjem funkcije", pri čemu je isto definisala jednostavno kao "istraživanje koje poboljšava sposobnost patogena da izazove bolest", uz iznimku ako nadležno tijelo "utvrdi da je istraživanje hitno neophodno radi zaštite javnog zdravlja ili nacionalne sigurnosti".