opasan parazit

Krpelj vreba u prirodi. Evo kako da ga pravilno uklonite s kože i koji simptomi pokazuju da je zaražen

sezona krpelja

Krpelj je sitan parazit koji živi u bujnom zelenilu i visokoj travi.

U prirodi je aktivan od ranog proljeća do kasne jeseni. Ujed krpelja koji je zaražen spirohetom borelijom burgdorferi dovodi do Lajmske bolesti.

Krpelji borave na šumovitim područjima i na neobrađenoj vegetaciji, ali i uz polja, u baštama, živim ogradama i slično.

Najaktivniji u maju i junu

Prisutni su od ranog proljeća do kasne jeseni, a najaktivniji su u maju i junu. Hrane se krvlju ljudi i mnogih životinja.

Ukoliko su zaraženi, prenose uzročnika Lajmske bolesti, navodi se na sajtu Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

Ukoliko je krpelj inficiran, prvi simptomi infekcije javljaju se najčešće sedam do deset dana nakon uboda, ali se mogu javiti i mjesec kasnije.

Na mjestu uboda se javlja crvenilo u obliku prstena i otok koji se širi.

Crvenilo traje najčešće osam do deset dana. Boli i svraba obično nema. Crvenilo počinje da blijedi od centralnog dijela.

Krpelj mora da bude prisutan na koži bar 48 sati da bi došlo do infekcije. Krpelji se uglavnom nalaze na niskoj vegetaciji, do visine od jednog metra, a svojim usnim dijelom se zakače na životinje i ljude.

Sisaju krv dva do sedam dana prije nego što ponovo padnu na vegetaciju. Rizik od infekcije je veći što je boravak krpelja na tijelu duži. Ubod insekta je bezbolan, a mjesto uboda ne boli i ne svrbi.

Krpelj se može izvaditi i bez ljekarske asistencije uz pomoć obične pincete. Potrebno je da ga pincetom uhvatite što bliže koži.

Laganim pokretima uz blago okretanje lijevo-desno izvadite ga iz kože. Ukoliko dio krpelja ostane ispod kože vidjet će se mala crna tačka, koju je potrebno izvaditi iglom i pincetom.

Ne koristiti tekućinu

Nikada nemojte krpelja natapati alkoholom, uljima, benzinom i drugim tekućinama pošto će tako samo da ispusti toksične materije u vaš organizam.

Ukoliko je krpelj koji vas je ujeo bio zaražen postoji rizik od javljanja Lajmske bolesti. Simptomi bolesti se mogu javiti i do mjesec kasnije, prenosi Kurir.

Zato je važno da vodite evidenciju o ubodu krpelja i svog ljekara obavestite ukoliko je došlo do javljanja simptoma.

Lajmska bolest se, u zavisnosti od stadijaa i težine kliničke slike, liječi antibioticima.

Terapija se ne započinje odmah nakon ujeda krpelja, već tek ukoliko se u periodu inkubacije (3 do 32 dana) pojave prvi simptomi.

Ukoliko se Lajmska bolest ne liječi, može doći i do promjena na nervnom sistemu, otoka na zglobovima
poremećaja ritma srca, što u nekim slučajevima može da prouzrokuje trajnu invalidnost.