Kvalifikacije za Eurobasket. “Zmajice” deklasirane i u Belgiji

Kvalifikacije za Eurobasket 2023. košarkaške “Zmajice” su nastavile danas, duelom četvrtog kola grupe A na gostovanju u Belgiji.

Susret je igran u dvorani Sportplaza u Leuven. Domaćin je slavio sa 100:60. Po četvrtinama je rezultat glasio 27:12, 26:14, 20:18, 27:16.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine igrala je u sastavu: Anđela Delić, Milica Deura, Courtney Hurt, Nikolina Knežević, Jovana Mandić, Dragana Domuzin, Jovana Marković, Milina Mišeljić, Ajla Selimović, Gabrijela Visković, Dragana Zubac, Nikolina Zubac. Selektor: Goran Lojo.

U redovima BiH je Hurt ubacila 11, Knežević 9, a Anđela Delić 7 poena.

Podsjetimo, “Zmajice” su uoči nastavka kvalifikacija za Eurobasket ostale bez pet veoma važnih igračica.

Nakon Svjetskog prvenstva u Australiji u septembru povukle su se ponajbolja svjetska košarkašica Jonquel Jones, kao i Nikolina Delić, Miljana Džombeta, Nikolina Elez i Matea Tavić.

Težak poraz "Zmajice" su pretrpjele i prije tri dana. Tada je Njemačka kao domaćin u Weissenfelsu bila uvjerljiva sa 97:58. Po četvrtinama je bilo 22:16, 27:23, 29:8, 19:11 za domaće.

Poredak: GRUPA A: Belgija 3-1, Njemačka 2-1, BiH 2-2, Sjeverna Makedonija 0-3.

Kvalifikacije će biti okončane u februaru. BiH će na domaćem terenu dočekuje Sjevernu Makedoniju i Njemačku.

Završnicu EP će izboriti deset pobjednika kvalifikacijskih grupa i četiri najbolja drugoplasirana. Direktni učesnici EP-a su domaćini Izrael i Slovenija.