Peregrine 1

Misija visi o koncu: Nešto je pošlo po zlu, lunarna letjelica možda neće moći sletjeti na Mjesec kako je planirano

Smatra se da je privatna lunarna letjelica koja je jutros lansirana iz SAD pretrpjela "pogonsku anomaliju" što bi moglo značiti da ne može "meko sletjeti" na Mjesec.

Misija Peregrine 1 - koja je poletjela na novoj raketi Vulcan - imala je za cilj postati prva američka svemirska letjelica koja je sletjela na površinu Mjeseca od Apolla 17 1972. i činilo se da će poletjeti u svemir prema planu, piše Sky News.

Američka firma Astrobotic, koja je kontrolirala lansiranje, rekla je u objavi na X da se Peregrine "uspješno" odvojio od rakete, ali se u međuvremenu dogodila "anomalija" koja ga sprečava da "postigne stabilnu orijentaciju prema suncu".

To sugerira da njegovi solarni paneli neće sakupljati ni približno dovoljno solarne energije i ako firma ne može brzo stabilizirati robotski lender, on će izgubiti snagu, rekao je Thomas Moore iz Skya.

U kasnijem postu, Astrobotic je rekao kako vjeruje da je "vjerovatni uzrok nestabilnog usmjeravanja prema suncu" "pogonska anomalija koja, ako se dokaže istinitom, ugrožava sposobnost svemirske letjelice da meko sleti na Mjesec".

Slijetanje na Mjesec bilo je zakazano za 23. februar.

NASA je platila Astroboticu, start-upu za svemirsku logistiku, samo 108 miliona dolara za pet naučnih instrumenata koji će biti odneseni na Mjesec, što je djelić cijene lansiranja vlastite misije.

Lender, koji je veličine vrtne kućice, također je nosio ostatke nekoliko članova glumačke ekipe Zvjezdanih staza i DNK bivših američkih predsjednika, uključujući Johna F Kennedyja.

Izvršni direktor Astrobotica John Thornton ranije je rekao da će letjelica provesti 12 dana u tranzitu između Zemlje i Mjesečeve orbite, ali će većinu vremena čekati, kružeći oko Mjeseca, da se "lokalni uvjeti osvjetljenja" na mjestu slijetanja tima ispraviti.

Astrobotic je u ponedjeljak rekao da je nakon uspješnog odvajanja od rakete Vulcan United Launch Alliancea, lander Peregrine počeo primati telemetriju putem NASA-e.

Firma je dodala da su se Astroboticovi sustavi avionike, uključujući primarnu jedinicu za upravljanje naredbama i podacima, kao i kontrolere topline, propulzije i snage, uključili i radili prema očekivanjima.

"Nakon uspješne aktivacije pogonskih sistema, Peregrine je ušao u sigurno operativno stanje", nastavilo se.

"Nažalost, tada se dogodila anomalija, koja je spriječila Astrobotic u postizanju stabilne orijentacije prema suncu. Tim reagira u stvarnom vremenu kako se situacija bude razvijala i davat će ažuriranja kako bude prikupljeno i analizirano više podataka."

Ali njegova budućnost sada visi o koncu.

Astrobotic kaže da letjelica nije u "stabilnoj orijentaciji usmjerenoj prema suncu".

To sugerira da njegovi solarni paneli neće prikupljati ni približno dovoljno sunčeve energije i ako firma ne može brzo stabilizirati lunarni lender, izgubit će napajanje.

Nejasno je šta je pošlo po zlu.

Činilo se da sve radi savršeno. Kad su kontrolori misije probudili svemirsku letjelicu, nakon što je otpuštena iz rakete za lansiranje, sve je funkcioniralo prema očekivanjima.

Moguće je da postoji problem sa senzorima koje svemirska letjelica koristi za orijentaciju svoje pozicije korištenjem sunca i zvijezda. Ili možda postoji greška u softveru.

Astrobotic će pokušati pronaći rješenje. Ako je u pitanju hardver, mogu li koristiti rezervni sistem? Ako se radi o softveru, mogu li učitati novi računalni kod za ispravljanje greške?

Učinit će sve što mogu da spase misiju.

Dio razloga za obnavljanje interesa za lunarne misije je otkriće vode na Mjesecu, koja bi mogla hidratizirati astronaute i biti izvor kisika i goriva - čime bi se buduća putovanja spasila od potrebe za skladištenjem vlastitih zaliha.

Nadaju se da bi Mjesec mogao poslužiti kao polazna točka za misije na Mars ili čak i šire.

Misija Peregrine izazvala je kontroverze zbog nekih svojih komercijalnih tereta.

Među ostacima na brodu nalaze se i ostaci tvorca Zvjezdanih staza Genea Roddenburyja - zajedno sa njegovom ženom i sinom - kao i ikone iz serije Nichelle Nichols, James Doohan i DeForest Kelley, koji su glumili Nyotu Uhuru, Montgomeryja Scotta i dr. Leonarda McCoya.

Prevozi se i DNK bivših američkih predsjednika Georgea Washingtona, Dwighta Eisenhowera i Johna F Kennedyja.

Navajo Nacija Indijanaca pisala je NASA-i tražeći da se lansiranje odgodi jer će na brodu biti kapsule s ljudskim ostacima.

Predsjednik države, Buu Nygren, rekao je da je slanje kremiranih ostataka na Mjesec "ravno oskvrnjenju ovog svetog prostora".

I dostavna firma DHL pokreće svoj program MoonBox, noseći uspomene kao što su fotografije, romani, pa čak i uzorak Mount Everesta na površinu Mjeseca.

Astrobotic je odbacio kritike na račun komercijalnog tereta misije.

"Voditi Ameriku natrag na površinu Mjeseca velika je čast", rekao je Thornton.