Nauka

NASA nudi nagradu od milion dolara onome ko uspije riješiti ovaj problem

Nacionalna uprava za aeronautiku i svemir (NASA), u saradnji s Kanadskom svemirskom agencijom, ponudila je nagradnu od milion dolara za svakoga ko može pronaći održiva rješenja za izazovno pitanje hranjenja astronauta hranjivim obrocima u svemiru tokom višegodišnjih misija, prenosi Sputnik.

Ambiciozna višegodišnja misija na Mars kao što je ona koju je planirala agencija značila bi da unaprijed zapakirana hrana neće zadovoljiti sve potrebe za održavanje zdravlja astronauta.

Očekuje se da će sudionici onoga što je nazvano Deep Space Food Challenge predstaviti svoje inovativne ideje o tehnologijama i sistemima za proizvodnju hrane koji ne samo da bi bili ukusni, održivi i zahtijevali minimalne resurse, već bi također proizveli što manje otpada.

“Rane lunarne misije počet će korištenjem prethodno zapakovanih prehrambenih sistema sličnih onima koji se danas koriste na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), ali produženje trajanja lunarnih misija zahtijeva smanjenje ovisnosti o opskrbi sa Zemlje sve dok sistem proizvodnje hrane ne bude spreman podržati misiju Mars”, stoji u najavi na web stranici.

Naglašavajući važnost pronalaženja rješenja koja bi označila temeljni korak prema održivosti višegodišnjih svemirskih misija i istraživanju Marsa, NASA je dodala:
“Kao dio ovoga, NASA i Kanadska svemirska agencija (CSA) usredotočene su na to kako članovima posade osigurati održiv sistem hrane za sve dugotrajne planetarne misije.”

Prošlog oktobra, u prvoj fazi natjecanja 18 timova podijelilo je nagradu od ukupno 450.000 dolara za svoje koncepte na temelju ideja proizvodnju hrane. Predloženi dizajni su se kretali od tehnologija za proizvodnju gotove hrane, kao što je hljeb, i dehidriranih prahova koji bi se potencijalno prerađivali u prehrambene proizvode do uzgoja biljaka i gljiva.

Na još ambicioznijem nivou su prijedlozi za konstruiranu hranu, kao što su kultivirane ćelije mesa, koju bi sama posada uzgajala ili proizvodila.

NASA je najavila drugu fazu natjecanja, te je pozvala nove i postojeće timove da uđu u borbu.

U ovoj fazi, timovi koji sudjeluju u natjecanju pozvani su da dizajniraju, izgrade i pokažu prototipove tehnologija proizvodnje hrane koje bi se potencijalno mogle integrirati u cjeloviti prehrambeni sistem za trogodišnju misiju.

Time bi se rješavala pitanja kao što su proizvodnja, prerada, skladištenje, priprema i dostava hrane posadi, kao i zbrinjavanje otpada. Neki prijedlozi integriraju sisteme za rast biljaka, proizvedene prehrambene proizvode i gotova jela, što u konačnici daje budućim misijama u dubokom svemiru razne opcije za svakodnevnu prehranu.

Jim Reuter, pomoćnik administratora NASA-ine Uprave za misiju svemirske tehnologije u sjedištu agencije u Washingtonu, procijenio je poteškoće hranjenja astronauta tokom dugih razdoblja unutar ograničenja svemirskih putovanja, rekavši:

"Pomicanje granica prehrambene tehnologije održat će buduće istraživače zdravim, a moglo bi čak pomoći i hraniti ljude ovdje kod kuće."

NASA je dodala da se rješenja predstavljena kao dio natjecanja mogu koristiti za razvoj prehrambenih sistema u negostoljubivim okruženjima u arktičkoj regiji.