Trst

Oštar govor premijerke Italije na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve fojbi: Neoprostiva je zavjera šutnje o zločinima Titovih komunista

Italijanska premijerka Giorgia Meloni prisustvovala je danas u Trstu ceremoniju povodom Dana sjećanja na žrtve fojbi, serije masovnih ubistava pripadnicika italijanske etničke zajednice u Istri i na slovenskom primorju koje su počinili pripadnici jugoslovenskih partizanskih formacija krajem i neposredno nakon završetka Drugog svjetskog rata.

Meloni je u Trst stigla u pratnji potpredsjednika vlade i ministra vanjskih poslova Antonija Tajanija, a manifestaciji su prosustvovali, između ostalih, i ministar kulture Genaro Sanguiliano, ministar za odnose sa parlamentom Luka Ciriani i ministar sporta i omladine Andrea Abodi, navodi Ansa.

"Ovdje smo da još jednom u ime institucija ove Republike zatražimo oproštaj za šutnju koju je decenijama obavijala dešavanja na našoj istočnoj granici i da se poklonimo svima onima iz Istre, Julijske krajine i Dalmacije, koji su, kako bi ostali Italijani, riješili da napuste sve, domove, imovinu, zemlju da bi ostali sa jedinom stvari koje Titovi komunisti nisu mogli da im oduzmu - njihov identitet", rekla je Giorgia Meloni.

Ona je kod Nacionalnog spomenika žrtvama fojbi u Bazovici blizu Trsta poručila da je na to mjesto dolazila “često kao djevojčica” i da bi tada oni koji su to činili bili “optuživani i izolovani”.

"Vratila sam se kao odrasla osoba da konačno obilježim dan sjećanja koji je jednom zauvijek počistio neoprostivu zavjeru šutnje koja je decenijama prekrivala tragediju fojbi i držala u zaboravu dramu egzodusa", poručila je Meloni.

Gradonačelnik Trsta Roberto Dipiazza dodao je da pojedini poslanici ljevice i lijevog centra “i dalje smatraju neprimjerenim da Titu oduzmu počasti”, podsjetivši da je fojba, kako navodi, italijanska tragedija i pozvao ih da “budu dio ovog historijskog trenutka promjene”.

Dan sjećanja na žrtve fojbi ustanovljen je 2004. godine, državnim zakonom, kako bi se “očuvalo i obnovilo sjećanje na tragediju Italijana i svih žrtava fojbe, na egzodus Istrana, Riječana i Dalmatinaca iz svojih krajeva nakon Drugog svjetskog rata i najsloženije priče o istočnoj granici”.

Dan ranije i predsjednik Italije Sergio Matarela kritikovao je “zid šutnje i zaborava” u Italiji oko “užasne patnje hiljada Ialijana masakriranih u fojbama ili progutanih u koncentracionim logorima, masovno natjeranih da napuste svoje domove, svoju imovinu, sjećanja, nade, zemlje u kojima su živjeli, kada su bili suočeni sa prijetnjom zatvaranja ako ne i fizičke eliminacije”.

Meloni u Trstu

Italijanski predsjednik je kazao da se u “mučeničkom pograničnom području na samo nekoliko kilometara udaljenosti nalaze Fojba Bazovica i nacistički koncentracioni logor i logor istrebljenja tršćanska Rižarna”.

"To su dva simbola katastrofe totalitarizma", rekao je Matarela.

Rižarna je simbol “rasizma te ideološkog i nacionalističkog fanatizma”, dok je Bazovica “jedno od mjesta gdje je Titova svirepost manifestovana protiv italijanske zajednice”. Ubistva u fojbama i egzodus Italijana bili su “bolna trauma” za mladu Republiku Italiju “suočenu sa teškim naslijeđem zemlje poražene u ratu”.

"Ti događaji predstavljaju tragediju koja ne može da se zaboravi. Pokušaji zaborava, negiranja ili omalovažavanja su uvreda žrtvama i njihovim porodicama i nanose neprocjenjivu štetu kolektivnoj savjesti jednog naroda i nacije", poručio je Matarela, prenosi ANSA.