Svijet

Putin ostao bez 12 generala: Poginuli u Ukrajini, a iza toga stoji Amerika

Početkom sedmice na prvoj liniji fronta u Ukrajini poginuo je još jedan važan ruski general - Roman Kutuzov.

Njegovom smrću broj ruskih generala koji su stradali na ratištu dostigao je 12. Većina, ako ne i svi, ubijeni su zahvaljujući informacijama koje su ukrajinskoj strani dostavili obaveštajci Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Nova.rs.

Pomoć u vezi likvidacije ruskih snaga, dio je strogo povjerljivih napora administracije američkog predsjednika Joea Bidena da Ukrajini pruži obavještajne podatke na bojnom polju, navodi "New York Times“.

Mobilni štab

SAD su se fokusirale su se na obezbjeđivanje lokacije i drugih detalja o mobilnom štabu ruske vojske, koji se često premješta.

Ukrajinski zvaničnici su kombinovali te geografske informacije sa sopstvenim obavještajnim podacima, uključujući presretnutu komunikaciju koja upozorava ukrajinsku vojsku na prisustvo visokih ruskih oficira da bi izveli artiljerijske udare i druge napade u kojima su ubijeni ruski generali.

Zahvaljujući podršci američkih obavještajnih službi, postignuti su i bitni rezultati na bojnom polju. Prošlog mjeseca, SAD su povećale priliv obavještajnih podataka u Ukrajinu o ruskim snagama u Donbasu i na Krimu, dok su se kijevske vojne snage spremale za odbranu od ofanzive na istoku zemlje.

Američka administracija nastojala je da veliki dio obavještajnih podataka sa bojnog polja zadrži u tajnosti, iz straha da će to biti shvaćeno kao provokacija direktno upućena predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu, što bi moglo da dovede do eskalacije rata.

Uz to, dijeljenje obavještajnih podataka smatra se bezbjednim oblikom pomoći jer je nevidljivo, ili se, u najmanju ruku, može opovrgnuti.

Portparol Pentagona John Kirby priznao je da SAD obezbeđuju Ukrajini informacije i obavještajne podatke koje mogu da koriste.

Elektronsko prisluškivanje

Ipak, portparolka Vijeća za nacionalnu sigurnost Adrien Watson navela je u saopćenju da obavještajni podaci „nisu dostavljeni Ukrajincima sa namjerom da ubiju ruske generale“.

Međutim, tome u prilog ne ide činjenica da su ruski generali često bili izloženi elektronskom prisluškivanju, čime su postali „dostupniji" ukrajinskim trupama.

Informacije koje su američki obavještajci dali Ukrajincima imale su ključnu ulogu i u potapanju jednog od najvažnijih brodova ruske mornarice - krstarice "Moskva".

Naime, SAD su podijelile obavještajne podatke sa Ukrajinom o lokaciji ruske krstarice neposredno prije napada na ovaj ratni brod.

Prema riječima američkih obavještajaca, informacije su date u svrhu odbrane usljed žestokih ruskih napada na ukrajinsku obalu, ali je ukrajinska vojska sama odlučila da gađa i potopi jedan od najboljih brodova ruske Crnomorske flote koristeći sopstvene protivbrodske rakete.

Ruska vojna taktika je takođe učinila visoke generale ranjivim.

Prva linija fronta

Centralizovana komandna hijerarhija odozgo nadole daje ovlaštenje za donošenje odluka samo najvišim nivoima primoravajući ruske generale da budu prisutni na prvoj liniji fronta, navodi američki list.

Jedan od najjačih udaraca za Rusiju je bila je i pogibija glavnog generala Olega Mitjaeva koji je poginuo kod Marijupolja.

Mitjaev je komandovao 150. motorizovanom oružanom divizijom koja je bila stacionirana u Rostovskoj oblasti. Ukrajina tvrdi da je ta divizija stvorena kako bi učestvovala u sukobima na području istočne Ukrajine koje kontrolišu ruski separatisti.

Još jedno poznato ime na ovom spisku je Andrej Kolesnjikov, general-major 29. armije koji je poginuo 11. marta. Okolnosti njegovog stradanja nisu poznate.

Vijest o smrti general-majora Vitalija Gerasimova objavila je ukrajinska vojna obavještajna služba 7. marta na osnovu presretnutog radio poziva dvojice oficira ruske službe FSB-a.

U pomenutom pozivu navedeno je da je Gerasimov, prvi zamjenik komandanta 41. armije, ubijen izvan Harkova. Osim u Ukrajini, borio se i u Siriji i Čečeniji, a učestvovao je i u aneksiji Krima 2014.

Generala Andreja Šuhovetskog, zamjenika komandanta u 41. kombinovanoj armiji, navodno je 3. marta ubio snajper. Šuhovetski je učestvovao u vojnim operacijama u Siriji i aneksiji Krima.

Ruski mediji su izvijestili o njegovom stradanju, a smrt ruskog generala potvrdio je i sam ruski predsjednik Vladimir Putin.