solarna energija

“Sunce u kutiji”: U ovo je Bill Gates uložio pravo bogatstvo

Američki Fourth Power prikupio je 19 miliona dolara za nastavak razvoja svoje tehnologije jeftinih i vrlo učinkovitih termalnih baterija, zamišljenih kao stacionarni sustav pohrane energije i stabilizacije mreže

Još jedan sustav dugotrajne pohrane velikih količina energije osmišljen je kao nadopuna elektroenergetskoj mreži, a kao i neki dosadašnji, ima cilj pripomoći u tranziciji na obnovljive, samim time i promjenjive izvore energije. Inovacija dolazi iz američkog startupa Fourth Power, koji je sada za svoju ideju i tehnologiju prikupio 19 miliona dolara kapitala. Jedan od većih ulagača je fond Breakthrough Energy Ventures, osnivača Billa Gatesa.

Energija u vrućem grafitu

Fourth Power najavljuje kako će u svojim pogonima energiju iz mreže spremati u obliku topline, u potpuno zatvorenom termalnom sustavu veličine otprilike pola nogometnog igrališta (da se poslužimo standardnom američkom jedinicom veličine). U tom sustavu ulaznom energijom će se taliti metal kositar, koji će potom teći zatvorenim grafitnim cjevovodom.

Na taj način će viškovi električne energije biti pretvarani u toplinu, a kada je potrebno generirati iz topline ponovno električnu energiju, aktivirat će se termofotonaponske ćelije, postavljene oko užarenog sklopa. One će pretvarati svjetlost, koju emitira zagrijani grafit, vraćati u električnu energiju za povrat u mrežu.

Ovaj sustav njegovi tvorci nazivaju "Suncem u kutiji", budući da može biti zaista vrlo vruć – tekući metal može se u njemu zagrijati na čak 2.400°C, gotovo na polovinu temperature Sunca, piše Bug.hr. Cijeli opisani sklop bit će smješten u izoliranom skladištu, napunjenom argonom, kako bi mu se omogućio duži životni vijek, ali i povećala sigurnost sustava.

Fourth Power kaže kako taj sustav košta red veličine manje od pohrane energije u litij-ionskim baterijama (trenutačno 25 nasuprot 330 dolara za kWh). Niska cijena postiže se primarno korištenjem jeftinog materijala, grafita, za izradu blokova koji čine većinu mase sklopa. Sustav je modularan i prilagodljiv, energiju može držati prema potrebi, između 5 sati i 100 dana, a kompanija je njime upisana i u Guinnessovu knjigu rekorda kao sustav toplinske pumpe s najvišom operativnom temperaturom na svijetu. Trenutno efikasnost pri dvosmjernom protoku energije deklariraju na oko 50%.

Osim za skaliranje tehnologije, sada prikupljena sredstva koristit će se i za izradu prototipa termalne baterije kapaciteta ekvivalenta 1 MWh u Bostonu.