Vijesti

U BiH je registrovano 16 četničkih udruženja. Šta kažu izvještaji OSA-e o prijetnji po nacionalnu sigurnost BiH?

U Banjoj Luci je 16. jula u hramu Hrista Spasitelja služen parastos u znak sjećanja na Dragoljuba Dražu Mihailovića povodom obilježavanja godišnjice njegove smrti.

Draža Mihailović, bio je vođa četničkih formacija u toku Drugog svjetskog rata. Njegovi borci su počinili zločine u tom periodu. Mihailović je 1946. godine osuđen na smrt zbog ratnih zločina i kolaboracije s nacističkom Njemačkom, a nakon toga je strijeljan.

Organizatori parastosta su bili Saborni hram Hrista spasitelja i Srpsko sabranje Baštionik.

Kako se navodi na web stranici ove organizacije, radi se o “dobrovoljnom, neprofitnom i nestranačkom okupljanju pravoslavnih Srba i svih ljudi dobre volje koji prihvataju principe i ciljeve Sabranja” koje se zalaže za “očuvanje duhovnog, kulturnog, istorijskog i drugog naslijeđa srpskog naroda”.

U BiH je registrovano 16 četničkih udruženja. Podaci o ukupnom broju članova i simpatizera nisu poznati.

Prema važećim zakonima, u BiH se može zabraniti rad pojedinih udruženja, ako djeluju protivno Ustavu, odnosno potiču vjersku, rasnu, nacionalnu mržnju ili diskriminaciju.

Četnička udruženja bila su označena kao prijetnja po nacionalnu sigurnost BiH u Strategiji za prevenciju i borbu protiv terorizma od 2006. do 2009. godine. U dva dokumenta kasnije nije ih bilo, piše RSE.

U Izvještaju o sigurnosti u BiH iz 2017. godine Ministarstvo sigurnosti BiH je navelo da Ravnogorski četnički pokret, s obzirom da promoviše međuetničku podjelu, "ima negativan psiho-socijalni utjecaj na povratničku populaciju i pripadnike konstitutivnih naroda u BiH koji na određenim područjima BiH predstavlja demografsku manjinu".

Ravnogorski četnički pokret

Prema podacima Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, kako je navelo Ministarstvo sigurnosti 2017. godine, "pojedini lideri, aktivisti i grupe iz ovih struktura, na širem prostoru BiH koriste različite povode, odnosno skupove i vjerske ceremonije, kako bi na različite načine ispoljili određene oblike, pojedinačnog ili grupnog, netolerantnog, provocirajućeg stava prema pripadnicima drugih naroda i religija, veličajući lik i djelo lica optuženih za krivična djela po međunarodnom humanitarnom pravu, kako onih iz II svjetskog rata tako i proteklog".

Sve zajedno, ocijenilo je tada Ministarstvo, upućuje zabrinjavajuće poruke o nemogućnosti zajedničkog življenja na tim područjima.