Zaokret u poslovanju

Amazon pokreće evropski ‘oblak‘: Podatke ćemo čuvati na serverima u EU i zapošljavat ćemo samo ljude s EU pasošima

Amazon, globalna firma najpoznatija po internetskoj trgovini, ali specijalizirana i za druge tehnološke usluge, objavila je da će u Evropi pokrenuti, putem kompanije Amazon Web Services (AWS) evropski cloud. Tzv. AWS-ov Sovereign Cloud namijenjen je za europski javni sektor, prvenstveno za vlade i javne firme, ali i za klijente u visoko reguliranim industrijama.

Kako stoji u objavi na stranicama Amazona, oblak će pohranjivati podatke na poslužiteljima koji se isključivo i samo ‘nalaze u Evropskoj uniji, a samo će zaposlenici AWS-a s prebivalištem u EU imati kontrolu nad operacijama i pružati podršku‘. To konkretno znači da će, tumači jedan Liderov izvor iz IT sektora, da se AWS-ov posao u Evropi odvaja, barem na papiru, od poslovanja u SADi kako je to potez koji bi trebao umiriti evropske regulatore, a usput i biti temelj za možebitne ugovore sa brojnim evropskim državama i državnim firmama na području EU.

Kao i s postojećim AWS regijama, korisnici će imati kontrolu i garanciju, tumače u AWS-u, da kompanija neće pristupiti niti koristiti korisničke podatke u bilo koju svrhu bez pristanka klijenta.

"Više od decenije sarađivali smo s vladama i regulatornim tijelima širom Evrope kako bismo razumjeli i zadovoljili rastuće potrebe u kibersigurnosti, privatnosti podataka i lokalizaciji, a odnedavno i digitalnom suverenitetu. S ovom novom ponudom, kupci i partneri širom Evrope imat će više izbora za postizanje operativne neovisnosti koja im je potrebna, bez kompromisa u pogledu najširih i najdubljih usluga u oblaku koje milioni naših korisnika već danas poznaju i koriste", istaknuo je Max Peterson, potpredsjednik Sovereign Clouda u AWS-u u saopćenju objavljenom na stranicama Amazona.

Naime, u poređenju sa SAD, Evropska unija je itekako regulirala zakonodavstvo o privatnosti i sigurnosti, a evropski regulatori su još prošle godine pokrenuli istragu o korištenju usluga temeljenih na oblaku u javnom sektoru kako bi provjerilo jesu li u skladu s mjerama zaštite privatnosti.

No, ova obećanja o tome da će poslovanje u Evropi biti puno reguliranije nego igdje drugdje pomalo podsjećaju na TikTokova uvjeravanja u SAD. Naime, kineska kompanija ByteDance isto tako uvjerava Amerikance i američkog zakonodavca da se podaci kojima TikTok raspolaže spremaju daleko od Kine i kineskih prstiju i da im se ‘ne može pristupiti iz Kine‘.

"Koliko je to ustvari realno i ko to u konačnici može kontrolirati", tumači Liderov izvor.

Inače, Amazon je dominantan globalni tržišni igrač u uslugama u oblaku i drži oko trećinu svjetskog tržišnog udjela. Osim toga, AWS je Amazonov najprofitabilniji odjel. Na drugom mjestu na globalnom tržištu usluga u oblaku su Microsoft Azure i Google.