jača imuni sistem

Hladni udarac: Kupanje u ledu je zaista zdravo

Plivanje u ledu je posebno popularno kod takmičara jer tijelo na ekstremno niske temperature reagira oslobađanjem vrijednih tvari poput adrenalina, endorfina…

Kupanje u hladnoj vodi je vrlo trendi jer jača imuni sistem. Dobro je za sagorijevanje masti i regeneraciju.

Plivanje na ledu postaje sve popularnije. Kupanje na ledu je u Skandinaviji već duže vrijeme rasprostranjeno, ali izgleda da je trend sada stigao i u druge zemlje. Redovno kupanje na temperaturama oko tačke smrzavanja može pozitivno uticati na vaše zdravlje.

Skakanje u hladnu vodu stimulira cirkulaciju krvi i jača imuni sistem, a sagorijevanje masti također može imati koristi od ledenog kupanja. Takozvane smeđe masne ćelije u tijelu se aktiviraju. Za razliku od bijele masti koja se nakuplja kao masne naslage, njen zadatak je da proizvodi toplinu i pri tome sagorijeva kalorije.

Plivanje u ledu je posebno popularno kod takmičara jer tijelo na ekstremno niske temperature reagira oslobađanjem vrijednih tvari poput adrenalina, endorfina…

Kupanje na ledu može pomoći i protiv zimskog plavetnila, jer zimsko plivanje također pozitivno utiče na naše psihičko blagostanje. Kada plivamo u hladnoj vodi, naše tijelo pored hormona sreće serotonina proizvodi endorfine i protuupalne tvari. Ovo ima pozitivan uticaj na naše mentalno zdravlje.

Osobe sa srčanim oboljenjima treba da izbjegavaju kupanje na ledu. Kada plivate zimi, tijelo je izloženo ogromnoj količini stresa, zbog čega krvni pritisak naglo skoči. Kupanje u ledu također nosi rizik od hipotermije. Stručnjaci stoga preporučuju da ne ostajete u vodi duže od tri minute i da držite glavu i ruke vani.

Za početak, preporučljivo je da hladnom šoku pristupite polako i da vas neko prati. Osim toga, trebali biste nositi šešir kako biste usporili gubitak topline. Preporučuju se i naočale za plivanje i vodootporni čepići za uši. Zbog toga se osjećate kao da ste okruženi zaštitnom školjkom.

Pravilno disanje je također važno. Koncentrirajte se na disanje u vodi ili naučite da ga kontrolirate. Kao pravilo koje možete zapamtiti: udahnite 7 sekundi, pričekajte 2 sekunde, izdišite 7 sekundi. Fokusiranje na vlastiti ritam disanja ima smirujući učinak i pomaže vam da izbjegnete paniku.

Nakon ledene kupke održavajte toplinu odjećom i ćebadima. Ili se brzo vratite unutra ili se dobro osušite, obučete toplu odjeću i zagrijte se čajem ili drugim toplim napitkom.