kako je nastao svijet

Naučnici objavili šta očekuju od uzoraka s “najopasnijeg asteroida u Sunčevom sistemu”

Uzorke je 2020. godine sa površine asteroida Bennu pokupila svemirska letjelica Osiris-Rex

Uzorci "najopasnije poznate stijene u Sunčevom sistemu" doneseni su na Zemlju.

Američka svemirska agencija, NASA, preuzela je materijale u kapsuli koja je pala u pustinju u državi Utah.

Uzorke je 2020. godine sa površine asteroida Bennu pokupila svemirska letjelica Osiris-Rex.

Novi uvid

NASA želi saznati više o džinovskom objektu, ne samo zato što asteroid Bennu ima šanse pogoditi našu planetu u sljedećih 300 godina.

Više od toga - uzorci će vjerojatno pružiti novi uvid u formiranje Sunčevog sistema prije 4,6 milijardi godina, a možda čak i kako je život započeo na našem svijetu.

"Kontejner" veličine automobilske gume "vrištao" je u atmosferi iznad zapadnog diijela Sjedinjenih Američkih Država brzinom većom od 12 kilometara u sekundi!

Štit od topline i padobrani usporili su njegovo spuštanje i nježno ga spustili na tlo.

Na pitanje kako je prošla spasilačka misija, neki od radnika rekli su naučnom timu BBC Newsa da je bila "strašna".

Glavni istraživač Osiris-Rexa Dante Lauretta rekao je da je njegova prva reakcija, kad je vidio kapsulu kako pluta na padobranu, bila da je "plakao kao beba".

Naučnici jedva čekaju da se dočepaju dragocjenog tereta za koji se procjenjuje da je prije slijetanja težak oko 250 grama. To možda ne zvuči mnogo - težina odraslog hrčka, kako je to opisao jedan naučnik - ali za vrste testova koje timovi NASA žele napraviti, više je nego dovoljno.

Decenije rada

"Neki od naših instrumenata doslovno promatraju atome koji čine kristale unutar ovih stijena. Kada radite u toj mjeri, jedan kamen je beskonačan krajolik za istraživanje.

Radit ćemo na ovim materijalima decenijama i decenijama u budućnosti", rekao je Lauretta.

Čistoća je bila ključna riječ u pustinji.

Kad su timovi za spašavanje zgrabili kapsulu na tlu, motivacija im je bila vratiti je u privremenu čistu sobu u obližnjoj vojnoj bazi Dugway što je prije moguće.

Ako, kao što istraživači misle, uzorak sadrži spojeve ugljika koji su možda bili uključeni u stvaranje života, tada se mora izbjeći miješanje ovog materijala sa današnjom Zemljinom hemijom.

"Čistoća i sprečavanje kontaminacije svemirske letjelice bili su zaista strogi zahtjevi za misiju. Najbolji način na koji možemo zaštititi uzorak je da ga što je brže moguće prenesemo u čistu laboratoriju koju smo postavili ovdje u hangaru i stavimo pod pročišćavanje čistim dušikom.

I onda je sigurno", rekao je Mike Morrow, zamjenik voditelja projekta Osiris-Rex.

NASA planira održati konferenciju za novinare 11. oktobra kako bi dala svoj prvi pogled na ono što je stiglo na Zemlju.

Manji uzorci će se distribuirati povezanim istraživačkim timovima širom svijeta. Nadaju se da će u roku od dvije godine objaviti veliki broj studija.

"Jedan od najvažnijih dijelova misije je da uzmemo 75% tog uzorka, a ostatak zaključamo za buduće generacije, za ljude koji još nisu ni rođeni, da rade u laboratorijima koji danas ne postoje, koristeći instrumente o kojima još nismo ni razmišljali," rekla je direktorica planetarne znanosti NASA-e Lori Glaze za BBC.