Kriminal

Novalić, Solak i Hodžić proveli noć u SIPA-i, na potezu Tužilaštvo BiH. Šta će biti s Vladom FBiH?

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić, suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak i vlasnik kompanije “Srebrena malina” Fikret Hodžić prenoćili su u prostorijama SIPA-e u Istočnom Sarajevu, nakon što im je sinoć, odnosno rano jutros određeno 24-satno zadržavanje.

Danas bi trebalo biti odlučeno hoće li ova trojka biti predata Tužilaštvu BiH, koje vodi istragu. Nakon toga, Tužilaštvo BiH ima 24 sata da odluči hoće li tražiti pritvor ili mjere zabrane od Suda BiH.

Solak, Hodžić i Novalić saslušani su u četvrtak u prostorijama SIPA-e u Istočnom Sarajevu, vezano za nabavku 100 respiratora iz Kine koji su plaćeni 10,5 miliona KM. Ovu aferu u jeku pandemije koronavirusa otkrili su mediji, a posljednjih nešto više od mjesec je u žiži interesovanja javnosti. U BiH je iz Kine prvo stiglo 80 respiratora, a prije nekoliko dana i prepostalih 20. Vještačenjem je ustanovljeno da respiratori nisu odgovarajući za liječenje u jedinicama intenzivne njege oboljelih od koronavirusa.

Nakon što su odlukom Suda BiH  blokirani računi Srebrene maline, ovoj kompaniji je odobren zahtjev za odmrzavanje nešto više od 450 hiljada KM za plaćanje PDV-a. U međuvremenu su izvršeni pretresi FUCZ, Srebrene maline, Zavoda za javno zdravstvo FBiH u Mostaru, a pripadnici SIPA-e su bili i u Federalnoj vladi.

Izuzeta je određena dokumentacija, računari te mobilni telefoni pemijeru Novaliću, njegovom savjetniku Hasanu Ganibegoviću i sekretarki Vlade FBiH Editi Kalajdžić. Ovaj korak je poduzet, kako je Raport već pisao, nakon saznanja da su neki akteri brisali poruke.

Prema zakonu, ako Novalić ne bude u mogućnosti voditi Vladu FBiH, zamjenik premijera zamjenjuje ga u slučaju njegove odsutnosti ili u drugim slučajevima kada premijer nije u mogućnosti da obavlja dužnost, kao i u slučaju upražnjenja mjesta premijera, dok novi premijer ne preuzme dužnost. Prva Novalićeva zamjenica je ministrica finansija Jelka Miličević, a drugi zamjenik je ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača.

Sada je na potezu Tužilaštvo BiH, a slučaj vodi tim od tri tužioca. Pitanje je hoće li tražiti da sud odredi mjere pritvora ili zabrane. Pravni stručnjaci, kako smo već pisali, kažu kako je upitno određivanje pritvora u ovoj fazi istrage. Problem je, kako nam je rečeno, što je od objave informacije da je posao nabavke respiratora od strane FUCZ “Srebrenoj malini” sumnjivo dodijeljen, prošlo mjesec dana. U tom periodu mogli su se sakriti ili ukloniti brojni dokazi.

“Istražni pritvor je sad besmislen. Jer je pritvor mjera, a ne kazna”, rečeno nam je iz državnih pravosudnih institucija.