Sport

“OKBiH je napokon digao glas. Zašto to nije učinio prije šest godina kad sam tražio podršku?”

“Učesnici Okruglog stola u OKBiH zahtijevaju da se uveća budžet za sport na svim nivoima vlasti BiH u skladu sa prosjekom Evropske unije koji iznosi jedan posto od ukupnog državnog.

To bi na državnom nivou iznosilo minimalno 10,7 miliona KM.

Traže i usvajanje kriterija za dodjelu sredstava. Sredstva sa državnog nivoa trebaju biti isključivo namijenjena za Olimpijski komitet BiH, sportske saveze BiH i Paraolimpijski komitet BiH.

To preporučuju i entitetskim nivoima. Sredstva bi se koristila za pripreme, nastup i nagrade reprezentativnih selekcija ili reprezentativaca (olimpijaca) uz permanentnu kontrolu tokova novca i utroška sredstava.

OKBiH: Moguć i generalni štrajk

Ukoliko se nešto hitno i sistemski ne promijeni po pitanju finansiranja vrhunskog sporta, vrlo lako se može desiti da najbolji sportisti BiH i bh. reprezentacije stupe u generalni štrajk ispred nadležnih institucija BiH i institucija visokog i specijalnog predstavnika EU. Time bi bili još jednom glavna tema na vijestima širom svijeta. Naredni korak bi bio neodlazak na Olimpijske igre”.

Ovo je dio saopćenja Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine koji je prošlog mjeseca napokon digao glas protiv zaista mizerne podrške koju uživa bh. reprezentativni sport sa državnog nivoa.

Međutim, ima i onih koji, podržavajući zahtjev OKBiH, pitaju zašto ovakva akcija nije pokrenuta mnogo ranije.

Među njih spada nekadašnji predsjednik Košarkaškog saveza BiH Mirsad Đonlagić.

On naglašava da je prije gotovo šest godina, ponukan katastrofalnim odnosom prema sportu, čak pokrenuo izmjenu Zakona o sportu u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

“Kao zastupnik u Parlamentu BiH, Vijeću ministara tada sam predložio da se ubuduće finansiraju isključivo državni savezi i uspješni pojedinci.

Pored toga, predložio sam dopunu člana u kojem se govori o poreznim olakšicama pravnim i fizičkim licima koji investiraju u razvoj sporta”, ističe Đonlagić.

No, kaže da je tada izostala podrška Olimpijskog komiteta BiH, mada je pokušao dobiti! Do danas, kaže, nije mu jasno zašto je podrška izostala.

“Pismeno sam tada tražio potporu i od OKBiH za svoju inicijativu. Nažalost, nisam je dobio. Ne znam zašto. Jedino su mi pojedinci naknadno rekli da je to bila njihova velika greška”, kaže Đonlagić.

Više od pet decenija u košarci

Više od pet decenija ugledni tuzlanski profesor je bio aktivan u košarci. Još prije nekoliko godina, dijelom revoltiran zbog stanja kakvo je tada (ali i sada) vladalo u sportu, podnio je ostavku na članstvo u Upravnom odboru Košarkaškog saveza BiH.

Kaže da to nije bila lagana odluka, jer je ipak riječ o instituciji koju je i on stvarao u najtežim ratnim danima.

“Jednostavno, nakon decenija i decenija, nisam više vidio svrhu angažmana. Država nije radila, niti sada radi, ono što je njen posao. A to je stvaranje uvjeta za funkcioniranje sporta, kao veoma bitnog elementa svake države. I ljudima koji rade u sportu to isto onemogućava”, ističe Đonlagić.

Kaže da je više puta, kao sportski radnik, između ostalog i kao dugogodišnji član Upravnog odbora Evropske košarkaške federacije (FIBA Evropa),  ali i kao zastupnik u Parlamentu BiH, pozivao i druge bh. sportske strukovne saveze da zajednički djeluju.

“Međutim, nije bilo pozitivnog odziva, iz kojih razloga, nije mi jasno”, kaže Đonlagić.

On ne želi spekulirati o tome da li možda pojedinci nisu, iz ličnog interesa, željeli ulaziti u “klinč” sa državom.

“Ne znam razloge zbog kojih je podrška tada izostala. Ipak, to ne umanjuje značaj ovog prijedloga, odnosno istupa Olimpijskog komiteta BiH i sportista.

Podrška prijedlogu

Još jednom naglašavam moju podršku ovom prijedlogu. Da li će se išta promijeniti? To je teško reći, ali mi se čini da za tako nešto me postoji politička volja. Ali, nadajmo se najboljem”, ističe Đonlagić.

Prema njegovim riječima, bez obzira na to kako je država ustrojena mora se naći prostora i kapaciteta za adekvatnu brigu o sportu i sportistima:

“Snažno podržavan aktivnosti Olimpijskog komiteta BiH na pokušaju izmjena stanja sporta i statusa sportista u našoj zemlji. Zašto? Jednostavno zato što je stanje u sportu neshvatljivo i neprihvatljivo.

Naši mladi i afirmirani sportisti postižu rezultate koji umnogome nadmašuje ono što im država obezbjeđuje. Iz tog i tih razloga našu zemlju je napustio veliki, ogroman, broj sportista.

Oni u brojnim sportovima igraju sada za reprezentacije drugih zemalja. Te su im zemlje pružile znatno, neuporedivo, bolje uvjete za usavršavanje, napredak i afirmaciju".

Želio je Đonlagić komentirati još jednu dimenziju finansiranja sporta u BiH.

“Iako mnogi kažu da se, sa svih nivoa vlasti u BiH, u sport “ulije” enorman novac, malo ko vodi pažnju kako se taj novac raspoređuje. Ne postoje jasni kriteriji. Kao da su svi u istom košu, rekreativci, profesionalci, vrhunski klubovi, amaterska udruženja, reprezentacije…

Da ne spominjem kako ide raspodjela sredstava od državnih kompanija. Pojedini savezi dobiju enormna sredstva, a drugi ništa, ili toliko malo da nije dovoljno ni za preživljavanje”, zaključio je Đonlagić.