Svijet

Razgovor Bidena i Xija otkrio šokantne detalje. Poznato čega se Kinezi najviše boje: ‘Moramo riješiti taj problem‘

Najvažnijim zaključkom petog virtualnog razgovora američkog predsjednika Joea Bidena i kineskog Xi Jinpinga čini mi se velika zabrinutost Narodne Republike Kine da ih čeka ekonomska destabilizacija. Republika Kina na Tajvanu je stalna tema, o njoj su dva predsjednika razgovarala mnogo puta i pozicije su dobro poznate. Ako iz kineskog saopćenja uklonimo RK na Tajvanu i uobičajenu komunističku propagandu, ekonomija ostaje suštinski dio.

"Uzimajući u obzir brojne izazove s kojima se suočava globalna ekonomija, predsjednik Xi naglasio je potrebu da Kina i SAD nastave komunikaciju o tako važnim pitanjima kao što su koordinacija makroekonomskih politika, očuvanje stabilnosti globalnih industrijskih i opskrbnih lanaca te zaštita globalne energetske i prehrambene sigurnosti... Dvije strane moraju raditi na deeskalaciji regionalnih žarišta, pomoći u oslobađanju svijeta od covida-19 što je prije moguće, smanjiti rizik od stagflacije i recesije...", piše kinesko Ministarstvo vanjskih poslova.

Narodna Republika Kina suočava se s neočekivanim ekonomskim problemima koji postaju prijetnja stabilnosti pa je razumljivo da se Peking fokusirao na taj dio razgovora. Iako je visoki, neimenovani američki dužnosnik, koji je novinarima dao uvid u sadržaj razgovora (američko je saopćenje zbog toga bilo šturo), rekao da on to tako ne vidi. Indikativno je da niti jedna strana nije ni slova rekla o mogućem ukidanju američkih carina na kinesku robu. Što Peking očekuje, a SAD najavljuje. NR Kina je zabrinuta zbog zakona kojim je Kongres dao potporu američkoj industriji poluvodiča u iznosu od 280 milijardi dolara. Američki se dužnosnik u odgovoru na to pitanje referirao na govor kojim je državni sekretar Antony Blinken utvrdio američku politiku prema NR Kini - ulagati, u vlastitu industriju, uskladiti, politike sa saveznicima, nadmetati se. Kako navodi Jutarnji, zakon pripada u dimenziju ulaganja, a Pekingu smeta jer se time smanjuju američka ulaganja u kineske proizvodne kapacitete. "To će globalnu ekonomiju učiniti ranjivijom", tuže se.

Velik je interes pobudila odluka dva predsjednika da saradnici počnu pripreme za njihov susret uživo, što bi predstavljalo novu etapu u američko-kineskim odnosima. Posebno ako sastanak ne bude u NR Kini jer Xi, od izbijanja javnozdravstvene krize, nije napustio zemlju.

Američki je dužnosnik razgovor podijelio u tri segmenta. Prvi su teme na kojima dvije zemlje mogu sarađivati, globalno zagrijavanje, zdravstvena problematika. Drugi, o kojem je Peking izvijestio šturo, razmjena je pogleda na ruski rat u Ukrajini i njegov globalni utjecaj. Prema dostupnim informacijama, predsjednici Biden i Xi usredotočili su se na pitanje trenutnog stanja sukoba, uz posebno naglašavanje zabrinutosti zbog smjera mogućeg razvoja rata.

"S obzirom na globalni utjecaj ruskog rata u Ukrajini, kao i vrlo specifičan upliv na ukrajinski narod i na europski kontinent, to je nevjerojatno važno pitanje o kojem će dvojica lidera nastaviti raspravljati, a za predsjednika Bidena je važno da vrlo jasno izrazi zabrinutost zbog stanja [u Ukrajini]", navodi dužnosnik.

RK na Tajvanu bio je treći segment, ali niti jedna strana nije htjela reći ništa o najavljenom posjetu otoku Nancy Pelosi, predsjednice američkog Kongresa. NR Kina je na tu najavu reagirala burno najavljujući oštre reakcije. Nancy Pelosi je s izaslanstvom na azijsku turneju krenula jučer, u petak. I kao u slučaju Schrödingerove mačke, nećemo znati hoće li otići na RK na Tajvanu dok posjeta ne završi.