MIŠLJENJE DOKTORA

Spavanje bez jastuka: Prednosti i mane?

"Kad sam u jednom razredu od učiteljice čula da je jastuk pogodno tlo za razmnožavanje grinja te da može izazvati upale, otekline pa čak i napade astme, odlučila sam spavati bez jastuka. Od tada je prošlo 12 godina, a sjećam se kao da je jučer bilo. Rekla je da visina i mekoća jastuka igraju važnu ulogu, jer možemo promijeniti svoje držanje. Postoji veliki rizik od razvoja glavobolja, grčeva u leđima i nesanice." priča žena.

"Tu sam informaciju shvatila maksimalno ozbiljno. Spavanje bez jastuka u početku mi je bilo neugodno i čudno, no s vremenom sam se navikla. Sad mi smeta jastuk. Međutim, znam da ova opcija nije prikladna za sve. Kao i svaki novčić, ima dvije strane. Spavanje bez jastuka uzrokuje nelagodu. U pravilu je neugodan osjećaj dodirivati ​​potiljkom tvrdi madrac. Rezultat je napetost u vratu. Mnogi se žale na jake bolove u leđima, hrkanje i bore. Nisam imala bolove i nisam hrkala. Ni izgled mi se nije pogoršao”, rekla je Tatiana, a potom su ljekari dali svoj sud, piše Mondo.

Mišljenje ljekara

Mišljenje da je korisno spavati na tvrdoj podlozi bez jastuka dijele ne samo Tatjana, već i ljekari. Ovaj pristup ima niz prednosti, kaže ortoped dr. Sergey Aleksutov, ali postoje i neka ograničenja. Napominje da u sastavu jastuka na koje je većina ljudi navikla prevladavaju prirodna punila – paperje i perje. Mogu izazvati alergijske reakcije i to je svakako minus, kaže ljekar.

Spavanje bez jastuka također može uzrokovati nepravilan položaj glave. To dovodi do kompresije arterija vratne kičme. Posljedica je neravnomjeran protok krvi u glavu i vrat, kao i uklješteni živci. Mišići vrata također mogu imati neravnomjerno opterećenje, uzrokujući grčeve i prenaprezanje. Bol, utrnulost i nelagoda mogu se pojaviti u glavi, vratu, pa čak i rukama. Kada osoba spava bez jastuka, pokušava staviti ruku pod glavu. Ova navika nije bez razloga. Ona to radi kako se ne bi povrijedila u ovom položaju.

Također je važno zapamtiti kontraindikacije za spavanje bez jastuka. Ne preporučuje se osobama koje imaju:

  • izražene promjene u strukturi kostiju kičme (osteohondroza, razvojne anomalije)
  • poremećaji u razvoju (aterosklerotske promjene, aneurizma)
  • grčevi