Svijet

Teška vremena za ruske oligarhe: Ako progovore, slijedi Putinova odmazda, ako ćute, Zapad ih udara sankcijama

Kako ruska invazija na Ukrajinu ulazi u novi mjesec, tako se bogata elita bliska ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu suočava se s radikalno promjenjivim nizom okolnosti daleko od prve linije fronta.

Invazija je potaknula zapadne zemlje da uvedu restriktivne sankcije ruskim pojedincima i bankarskim institucijama.

I dok je šačica oligarha, onih milijardera koji su veliki dio svog bogatstva zaradili pod budnim okom Putina, pozivala na mir, mnogi su šutjeli dok su im države širom prekidale pristup tržištima i trgovini.

Drugog marta, Ministarstvo pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država najavilo je saradnju s Evropskom unijom i drugim saveznicima za specijalnu radnu grupu koja bi ciljala njihove jahte, mlaznjake, nekretnine i drugu imovinu u inozemstvu, piše CNN.

Osim toga, u četvrtak je Ministarstvo finansija SAD objavilo niz novih sankcija protiv stotina članova ruske Državne dume, desetine ruskih odbrambenih kompanija i izvršnog direktora Sberbanka, najveće ruske finansijske institucije.

Otvoren lov i na jahte oligarha

Zvaničnici kažu da su njihove namjere istisnuti one koji su profitirali od Putinove vladavine i potencijalno primijeniti unutarnji pritisak na Rusiju da smanji ili obustavi ofanzivu u Ukrajini.

Tradicionalna financijska sigurna utočišta poput Švicarske i Monaka čak su najavile vlastite mjere usmjerene protiv onih bliskih Putinu, a države koje su daleko od sukoba poput Australije i Japana također su krenule u zamrzavanje finansija.

Utjecaj sankcija proširio se na poslovna i sportska polja, jer su članovima Putinovog najužeg kruga zamrznuta imovina.

Evo pogleda na neke od oligarha bliskih Kremlju koji su komentirali rat i onih koji su šutjeli:

Oleg Deripaska

Olega Deripasku, bliskog Putinovog saveznika koji se obogatio u poslovanju s aluminijem, britanska vlada je 10. marta udarila sankcijama, koja je zabilježila procijenjeno Deripaskino bogatstvo od 2dvije milijarde funti i udjele u En+ Grupi, velikoj energetskoj kompaniji i vlasniku jednog od najvećih svjetskih proizvođača aluminija.

Ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu, Deripaska je u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram rekao:

"Mir je vrlo važan! Pregovori moraju započeti što je prije moguće!"

Kako je rublja propadala i rusko tržište dionica nije moglo da se otvori za trgovanje, Deripaska je rekao da želi "pojašnjenja i razumljive komentare o ekonomskoj politici za sljedeća tri mjeseca", dodajući da je odluka Centralne banke Rusije da dramatično poveća kamatne stope i prisili kompanije na prodaju stranih valuta, bila "prvi test ko će zapravo platiti ovaj banket".

Deripasku su SAD ranije sankcionirale 2018. kao odgovor na rusko miješanje u izbore 2016. godine.

SAD su ga istraživale zbog pranje novca i optužile ga da je "ugrožavao živote poslovnih suparnika, nezakonito prisluškivao vladinog zvaničnika i sudjelovao u iznuđivanju i reketiranju", prema Ministarstvu financija, koje je dodalo:

"Deripaska je rekao da sebe ne odvaja od ruske države."

Mihail Fridman

Mikhail Fridman, predsjednik konglomerata Alfa Group, ima neto vrijednost od 11,4 milijarde dolara, prema Bloomberg Billionaire's Indexu.

Nedavno ga je sankcionirala Evropska unija, rekavši da je "uspio njegovati snažne veze s administracijom Vladimira Putina" te je prozvan "vrhunskim ruskim finansijerom i pomagačem Putinovog najužeg kruga".

Prije nego što je sankcioniran, Fridman, koji je rođen u zapadnoj Ukrajini, napisao je u pismu osoblju nekoliko dana nakon invazije da želi da se "krvoproliće završi".

"Moji su roditelji ukrajinski državljani i žive u Lavovu, mom omiljenom gradu. Ali također sam proveo veći dio svog života kao građanin Rusije, gradeći i razvijajući poslove. Duboko sam vezan za ukrajinski i ruski narod i vidim trenutni sukob kao tragedija za oba", napisao je Fridman.

"Ova kriza će koštati života i oštetiti dva naroda koji su bili braća stotinama godina. Iako se rješenje čini zastrašujuće daleko, mogu se pridružiti samo onima čija je gorljiva želja da se krvoproliće završi", dodao je u pismu, koje objavio je njegov ured.

Friedman je nasilje nazvao "tragedijom", dodajući da "rat nikada ne može biti odgovor" - ali nije direktno kritizirao Putina.

"Ako dam bilo kakvu političku izjavu koja je neprihvatljiva u Rusiji, to će imati vrlo jasne implikacije za tvrtku, za naše kupce, za naše vjerovnike, za naše dioničare", rekao je Fridman.

Roman Abramovič

Još jedan oligarh koji je izrazio zaprepaštenje u javnosti zbog krize, ali nije kritizirao Rusiju je Roman Abramovič, vlasnik engleskog nogometnog premierligaša Chelsea, koji je odlučio prodati ekipu iz Londona zbog sankcija.

Abramovič je "jedan od rijetkih oligarha iz 1990-ih koji su zadržali značaj pod Putinom", prema Britancima, no on je uvijek poricao takvu vezu.

Abramovič prisiljen prodati Chelsea

Prije nego što ga je Velika Britanija sankcionirala 10. marta, Abramovič je rekao da će se neto prihod od prodaje kluba koristiti za osnivanje humanitarne fondacije "za dobrobit svih žrtava rata u Ukrajini".
Evropska unija sankcionirala je Abramoviča prošlog tjedna, navodeći njegove "duge i bliske veze s Vladimirom Putinom" i napomenuvši da mu je "povlašteni pristup" predsjedniku pomogao da "održi svoje značajno bogatstvo".

Mnogi su šutjeli

Mnogi Putinovi saveznici i članovi njegovog najužeg kruga nisu javno komentirali rat, potencijalno naglašavajući Fridmanove primjedbe da prozivanje ruskog čelnika ima posljedice.

Sankcije zapadnih zemalja protiv ruskih vladinih zvaničlika i čelnika nastavljaju rasti, a na listi su i sljedeće osobe:

Igor Sechin, izvršni direktor energetske tvrtke Rosneft -- superjahta u Sechinovom vlasništvu nedavno je zaplijenjena, prema francuskom ministarstvu financija.

Andrej Kostin, predsjednik Uprave VTB banke.

Alexei Miller, izvršni direktor energetske tvrtke Gazprom.

Sergej Čemezov, čelnik državne obrambene tvrtke Rostec.

Igor Shuvalov, predsjednik Vnesheconombank.

Nikolaj Tokarev, predsjednik ruske državne plinovodne tvrtke Transneft.

Gennady Timchenko, osnivač i vlasnik Volga Group -- investicijske tvrtke s velikim udjelom u ruskom proizvođaču plina Novatek.

Arkadij Rotenberg, vlasnik Mostotresta, ruske građevinske tvrtke koja je pomogla u izgradnji mosta koji je povezivao poluotok Krim s Rusijom. Rotenbergovi su bliski Putinovi prijatelji.

Svi su o ratu javno šutjeli. CNN se obratio svakom pojedincu za komentar.

Ruska elita progovara

Komentari drugih osoba visokog profila, međutim, pokazuju da bi neodobravanje rata moglo duboko proći među elitom nacije.

Evgeny Lebedev, sin Aleksandra Lebedeva, koji sebe opisuje kao bivšeg oligarha, javno se obratio Putinu u britanskom listu "Evening Standard", čiji je vlasnik.

"Kao ruski državljanin, molim vas da zaustavite Ruse da ubijaju svoju ukrajinsku braću i sestre", rekao je Lebedev.

"Kao britanski državljanin tražim od vas da spasite Evropu od rata. Kao ruski domoljub, molim vas da spriječite više mladih ruskih vojnika da bespotrebno umru. Kao građanin svijeta tražim od vas da spasite svijet od uništenja", dodao je on.

Vladimir Potanin, najbogatiji poduzetnik u zemlji i predsjednik metalnog diva Norilsk Nickel, preklinjao je Rusiju da ne uzima imovinu zapadnih kompanija koje bježe iz ove zemlje.

"Prvo, vratilo bi nas 100 godina unatrag, u 1917., a posljedice takvog koraka, globalno nepovjerenje u Rusiju od strane investitora, doživljavali bismo mnogo desetljeća", rekao je u poruci objavljenoj na Telegram račun Norilsk Nickela prošle sedmice.

Američka vlada je 3. marta sankcionirala portparola Kremlja Dmitrija Peskova zbog toga što je "glavni propagandist" Ruske Federacije.

U petak su SAD također sankcionirale njegovu suprugu i dvoje odrasle djece -- uključujući kćerku Elizavetu Peskovu.

Mlada Peskova, koja ima više od 180.000 pratilaca na Instagramu, podijelila je antiratnu poruku na svom profilu dan nakon što je invazija započela, objavivši hashtag #netvorne, što znači "ne ratu". Nekoliko sati kasnije poruka je izbrisana.