Nije nikakva tajna Vladimir Putin ima zastrašujući arsenal superoružja koji visi nad glavom svijeta. Ruski čelnik ponovo je potaknuo strah da će upotrijebiti svoje zalihe nakon što je pokazao svoju smrtonosnu artiljeriju kako bi svojim suparnicima dao "hranu za razmišljanje", piše The Sun.
Unatoč korištenju "zastarjele" taktike na terenu, novac nije problem za rusko oružja - što je vidljivo po načinu na koji se rugaju Ukrajini svojom nenadmašnom opremom.
Sposobnosti ovog oružja se čine gotovo nezamislivim, a Putin je uvjerio svijet da će njegov arsenal izazvati masovno uništenje.
Ali oslobađanje takvog oružja predstavljalo bi ogroman rizik za krvoločnog tiranina. On zna da NATO snage imaju jednako smrtonosne zalihe, ali ruskog predsjednika možda sada ne smeta upozorenje o "obostrano osiguranom uništenju".
Bivši šef špijuna KGB-a sugerirao je još 2018. da bi bio spreman vidjeti svoju domovinu uništenu u nuklearnom sukobu. Sada se odluka sve nepredvidljivijeg ruskog čelnika da najveći svjetski nuklearni arsenal stavi u pripravnost doista shvata vrlo ozbiljno.
RS-28 Satan II
Upravo je jučer ruski predsjednik tvrdio da je uspješno lansirao svoju raketu "RS-28 Satan 2", koja može ispaliti do 12 nuklearnih bojevih glava odjednom.
Ogromna nuklearna bojeva glava od 115 stopa može letjeti 11.000 milja, nositi 15 projektila i ima potencijal uništiti područje veličine Francuske.
Tokom svoje navodno trijumfalne probne vatre, proputovao je gotovo cijelu dužinu Rusije - gotovo 3600 milja - za oko 15 minuta.
Odvojene bojeve glave u projektilu Satan sposobne su se odvojiti od glavne rakete od 100 tona prije nego što krenu prema svom cilju hiperzvučnom brzinom.
Rusko ministarstvo odbrane pohvalilo se da je ICBM Sarmat u stanju nadvladati bilo koji sistem odbrane od raketa.
Putin se nadao da će to natjerati one "koji u žaru pomahnitale agresivne retorike pokušavaju ugroziti našu zemlju" da dvaput razmisle.
Što je još više zabrinjavajuće, Dmitrij Rogozin, direktor ruske svemirske agencije Roscosmos, ustvrdio je da je oružje "poklon NATO-u i svim sponzorima ukronacizma".
SSC-X-9 Skyfall (Burevestnik)
Daljnje pojačanje ruskog superoružja je SC-X-9 Skyfall, u Rusiji poznat pod imenom Burevestnik, nuklearno naoružana krstareća raketa koja ima "neograničen" domet.
Može se lansirati s kopna ili mora i može ostati u zraku danima - čineći čak i napade s velike udaljenosti lakim.
Putin tvrdi da nuklearna bomba, predstavljena 2018., ima sposobnost izbjeći bilo koji sistem protuzračne odbrane - što znači da nijedan neprijatelj nije siguran.
Također se smatra da je Skyfall teže otkriti jer može letjeti na malim visinama tokom cijelog svog putovanja.
Prva svjetska krstareća raketa na nuklearni pogon u početku je dizajnirana s ciljem pronalaženja rupa u odbrambenim sistemima neprijateljskih zemalja.
Najsuvremeniji sistem oružja također može ciljati vrhunska vojna mjesta do kojih drugo oružje ne može doći.
Posejdon
Vjerovatno najstrašnije Putivono superoružje koje je sposobno prouzročiti katastrofu je podmornica s nuklearnim oružjem, Poseidon.
Dobivši ime po grčkom Bogu mora s dobrim razlogom, ovo vodeno čudovište bez posade može uzrokovati plimne valove i "radioaktivne tsunamije".
Nuklearno oružje podmornica može baciti na morsko dno i putovati kroz obalnu odbranu sve dok ne dođe na željeno mjesto.
Kreće se kroz more brzinom od 125 milja na sat koristeći tajni pogonski sistem i kaže se da je smrtonosna protiv nosača aviona.
Zatim je njegova nuklearna bojna glava dizajnirana da eksplodira, šaljući tsunami otrovnih valova koji izbijaju na ciljanu obalu.
Prema Rusiji, Posejdon može nositi konvencionalne ili nuklearne bojeve glave, što im omogućuje gađanje različitih ciljeva.
To uključuje grupe nosača aviona, obalne utvrde i infrastrukturu - što ga čini spremnim za "otvaranje zlokobne nove ere autonomnog podmorskog ratovanja".
Peresvet
U skladu s naprednim sistemima koje preferira Rusija, Supra-light laserski top jedno je od najprilagodljivijih oružja u zalihama zemlje.
Također poznat kao Peresvet, njegov primarni fokus navodno je obavljanje istih zadaća kao protuzračna odbrana i projektili.
Složeni top može pucati na satelite, avione, dronove i projektile, s obzirom da ga SAD kategorizira kao "uznemirujuću" prijetnju.
Funkcionira na sličan način kao sistemi u drugim zemljama koji djeluju tako što neutraliziraju elektroniku na projektilima i avionima udaljenim miljama.
Unatoč dugom popisu plijena kojeg treba poraziti, većina pojedinosti o smrtonosnom laserskom topu ostaje tajna – ostavljajući Zapadu da preispituje njegov potencijal.
Rečeno je da radi savršeno po lijepom vremenu, ali loše vrijeme može utjecati na prolaz ključnog lasera.
Yu-74 Avangard
Među bogatstvom pomahnitalog čelnika Kremlja je i raketni sistem Yu-74 Avangard, koji je kroz nekoliko godina usavršavan do savršenstva.
Sa sposobnošću da postigne brzine do 21 000 mph, hipersonična jedrilica s bojevom glavom je toliko brza da ostavlja ciljeve bez vremena za reakciju.
Kombinirajući komponente stare i nove ruske artiljerije, zli umovi stvorili su oružje koje se može boriti protiv raketne odbrane.
Putin je već ranije likovao da je u stanju pogoditi svoje mete "kao meteorit, poput vatrene lopte", putujući do 20 puta brže od zvuka.
Avangardova sposobnost navigacije i manevriranja kroz atmosferu ono je što ga izdvaja od ostalih smrtonosnih oružja.
Zbog svoje fluidnosti može uspješno izbjeći presretanje, isporučujući i nuklearni i konvencionalni teret - pretvarajući gradove u ruševine u sekundi.
Kh-47M2 Kinžal
Ruski Kinžal Kh-47M2 još je jedno Putinovo podstrateško oružje u njegovoj zbirci prijetećeg oružja.
Hipersonična nuklearna raketa iz zraka ispaljuje se iz ratnih aviona i ima domet od oko 2000 km od tačke ispuštanja,
Može se pričvrstiti i nuklearne i konvencionalne bojeve glave, što ga čini impresivnim alatom za ometanje neprijateljskih operacija s više domena.
Moskva je ranije nazvala projektil "idealnim oružjem" i "neranjivim" za sisteme protuzračne odbrane.
Prije puštanja bojevih glava, njegov nosivi avion ubrzava do svoje najveće moguće brzine.
Nakon pražnjenja, pokreće svoj motor na čvrsto gorivo i tutnji nebom brzinom do 12 puta većom od zvuka.
Neumoljiva brzina Kinžala čini ga glavnim odabirom prilikom uništavanja jako zaštićenih ciljeva.