montreal

Dugo putovanje djeteta koje je umrlo prije više od 2.000 godina

Pandemija je 2020. poremetila svačije živote, izolovala ljude jedni od drugih i uvela novu stvarnost za sve. Na univerzitetima su aktivnosti prešle u nisku brzinu i prešle na internet. A na Odsjeku za antropologiju Univerziteta u Montrealu, tadašnji direktor Guy Lanoue iskoristio je priliku da uradi nešto za što nikada nije imao vremena: da pospremi.

Čekalo ga je prilično iznenađenje. Na prašnjavoj polici, Lanoue je pronašao kartonski kontejner veličine kutije za cipele - a unutra su bile kosti djeteta, rođenog u antici. Barem je tako pisalo na vrhu kutije. Odakle su kosti i šta su tamo radili? Istraga je bila zakazana.

Lanoue je pozvao svoju koleginicu Isabelle Ribot, bioarheologinju specijalizovanu za drevne ljudske ostatke. Nakon kratkog pregleda, zaključila je da su kosti zaista stare više vijekova. Ni ona nije imala pojma kako su završili na polici na Odsjeku za antropologiju.

Tri godine kasnije, početkom decembra 2023., kada je pandemija završena i život u kampusu se vratio u normalu, kosti – sada nazvane “El Niño” – pronašle su novi dom. Na privatnoj ceremoniji koju je za potomstvo snimio fotograf osoblja UdeM-a, Ribot je predao kutiju generalnom konzulu Meksika u Montrealu, Alehandru Estivillu Castru.

Uz svog vicekonzula i druge zvaničnike, diplomata je zahvalio Ribotu na vraćanju kostiju. Ceremonija je obilježila prvi put u UdeM-u da su drevni ostaci predati njihovim zakonitim vlasnicima.