Svijet

Kina raspoređuje vojne brodove i avione oko Tajvana. Za sada samo simulira napad

Tajvansko ministarstvo odbrane saopćilo je da je oko Tajvana primijetilo 70 kineskih aviona, uključujući borbene lovce Su-30 i bombardere H-6, kao i 11 brodova.

Oko 20 vojnih brodova - polovina iz Kine, a polovina iz Tajvana - uključeno je ovo "odmjeravanje snaga" u blizini osjetljive centralne linije Tajvanskog tjesnaca, navodi Reuters.

Ratne igre oko Tajvana

Ovakav zaplet dolazi u trenutku kada Kina kaže da je njena vojska izvela simulirane precizne napade na "ključne ciljeve na otoku i okolnim morskim područjima" tokom drugog dana vježbi.

Tajvan je izvijestio o više naleta zračnih snaga, prenosi Sky News.

Simulirani napadi iz zraka i sa mora bili su u nedjelju usmjereni na "strane vojne ciljeve" u vodama kraj jugozapadne obale Tajvana, rekao je sigurnosni izvor novinskoj agenciji.

"Tajvan im nije jedina meta. Ovo je vrlo provokativno", rekao je neimenovani izvor upoznat sa situacijom.

Kina, koja tvrdi da je demokratski uređeni Tajvan njena teritorija, izvodi drugi od tri planirana dana vježbi oko otoka. U subotu su desetine kineskih vojnih aviona prešli centralnu liniju koja služi kao neslužbena granica između dvije strana.

Kineski nosač aviona Shandong, koji Tajvan prati od prošle sedmice, sada je više od 400 nautičkih milja (740 kilometara) od jugoistočne obale Tajvana i provodi vježbe, rekao je izvor.

Dvadesetak brodova koji su sudjelovali u vježbi nisu se ponašali provokativno, dodali su.

Ministarstvo odbrane saopćilo je da tajvanske snage "neće eskalirati sukobe niti izazivati sporove" . Kažu da će odgovoriti "na odgovarajući način" na kineske vježbe.

Borbena gotovost

Kineska državna televizija objavila je da se testiranje borbene gotovosti i vježbe oko Tajvana nastavljaju.

"Pod jedinstvenom komandom centra združenih operacija, više vrsta jedinica izvelo je simulirane zajedničke precizne napade na ključne mete na otoku Tajvanu i okolnim morskim područjima.

Nastavljaju održavati ofanzivni položaj oko otoka", navodi kineska televizija.

Ovo je prvi put da je Kina otvoreno govorila o simuliranim napadima na mete u Tajvanu, rekao je Zhao Xiaozhuo s Kineske akademije vojnih nauka za novine Global Times koje podržava kineska država.

Ključne mete uključivale bi infrastrukturu poput pista, vojnih logističkih objekata i mobilnih ciljeva "kako bi ih uništili jednim potezom ako je potrebno", navodi se u izvještaju, kako je rekao Zhao.

Kina je počela vježbe dan nakon što se predsjednica Tajvana Tsai Ing-wen vratila iz kontroverzne posjete Sjedinjenim Američkim Državama. U Americi se susrela s republikanskim i demokratskim čelnicima Kongresa.

Peking svaku interakciju između američkih i tajvanskih zvaničnika vidi kao izazov svom "pravu na otok".