odbili poziv

Priča Srbije o ‘usaglašavanju’ rezolucije u UN-u i o počasti drugim žrtvama je farsa. Ovo je dokaz

Srbija je čini se ispicala sve svoje diplomatske adute u pokušaju sprečavanja usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini UN-a.

Vrhunac srbijanske i republičkosrpske borbe možda se desio sinoć kada je na zahtjev Rusije održana hitna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a na temu situacije u BiH.

Ambasador Rusije Vasilij Nebenzja iznio je niz neistina, ali i prijetnji kazavši da će usvajanje rezolucije imati posljedice po svijet kakve se ne mogu zamisliti.

Priliku da iznese niz laži i iskrivljenih teza imao je i specijalni izaslanik Srbije Marko Đurić.

On je u svom govoru kazao da rezoluciju treba povući i pustiti da se ona dogovori unutar BiH i regiona, smatrajući da bi ona trebala biti rezultat razgovora unutar BiH, pa i BiH i Srbije.

Đurić se žalio kako je nacrt rezolucije nastao u tajnosti i da nije željelo da se podsjeti na više od 100.000 drugih žrtava u bivšoj Jugoslaviji.

"Hajmo napisati novu rezoluciju koja će imati konsenzus unutar BiH i regije, koja će nas voditi pomirenju i napretku", rekao je Đurić.

No, ovaj Đurićev poziv je ustvari lažan.

Naime, Raport je jučer objavio da je Srbija pozvana od strane Njemačke i Ruande, država sponzora rezolucije, na konsultacije i da dostave komentare i amandmane na predloženi tekst rezolucije.

Ali, ambasador Srbije pri UN-u Saša Mart odbio je taj poziv.

"Republika Srbija nije u mogućnosti komentirati detalje predloženog teksta, koji nije 'državno vlasništvo' države na koju se odnosi. Poznato je da se kuća ne gradi od krova, a u situaciji u kojoj se nalazimo ovoj inicijativi nedostaje dogovor u BiH kao 'temelj' na kojem bi mogli izgraditi suštinski konsenzus oko teksta", naveo je Mart u pismu koje Raport imao u uvid.

Dakle, ukoliko je Srbiji stalo do svih žrtava, kako je to Đurić kazao, zašto nisu dostavili takav amandman kako bi se razmatralo njegovo uvrštenje u rezoluciju?

Odgovor je taj da Srbiji uopće nije stalo da se usvaja rezolucija koja bi još jednom na globalnom nivou potvrdila da se u Srebrenici desio genocid, bez obzira na to da li se unutar tok dokumenta spominju i druge žrtve agresije na BiH.

To je potvrdio i ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija u svom sinoćnjem izlaganju.

"Jedini cilj ovog sastanka je izvršiti pritisak na suvoditelje rezolucije da povuku tekst, kako je zatraženo jučer u pismu stalne misije Republike Srbije pri UN-u. Međutim, izostavlja se reći da Srbija nije podnijela niti jednu riječ suštinskih komentara niti je predložila amandman u dva kruga konzultacija. Kako mi je rečeno u jednom od razgovora koje sam imao s jednim od njihovih predstavnika, "Možemo se angažirati na tekstu samo nakon što se ukloni jedna riječ - genocid", rekao je Lagumdžija.