Stručnjaci objasnili

Zašto se beba probudi kad je spustite u krevetić? 

Uspavane bebe prekrasan su prizor za gledanje, ali svi roditelji znaju kakva borba stoji iza toga, koliko ljuljanja, nošenja i pjesmica je trebalo otpjevati za to, samo da bi se probudili čim ih stavite na krevet ili u krevetić. 

Mnogi će reći da je to zato što se te bebe naviknu na držanje, ali istina je potpuno drugačija. Razvoj bebe je kompleksan, a ovo su razlozi zašto se često bude: 

1. Beba raste  

U intervjuu s trenerom za spavanje, stručnjak je rekao da su ove promjene u načinu spavanja bebe tipične. Zove se regresija spavanja, ili period u kojem se bebe koje su ranije doživljavale neprekinuti san iznenada počinju buditi noću ili preskaču vrijeme drijemanja.  

"Bebe s 4 mjeseca imat će svoj prvi razvojni skok", rekao je trener spavanja. U ovom će trenutku bebe početi spavati drugačije od načina na koji su spavale dok su bile novorođenčad.  

Ono čemu ih podučavate u ovoj fazi - i dobro i loše - ono je što čini temelje životnih navika vašeg djeteta u snu, objasnio je, piše Smart Parenting. 

2. Beba možda nema dovoljno tjelesne aktivnosti  

To se odnosi i na bebe stare čak nekoliko sedmica. Dojenčad bi trebala redovno ležati na trbuhu, što im pomaže u razvoju mišića leđa i vrata. Istraživači sa Sveučilišta Michigan otkrili su da vrijeme na trbuhu tokom dana može utjecati na to koliko dugo bebe spavaju noću.  

Studija je promatrala tjelesnu aktivnost i ponašanje spavanja 22 zdrave 6-mjesečne bebe, a istraživači su se fokusirali na to koliko su vremena bebe provodile na trbuščićima tokom dana. Otkrili su da su bebe koje su imale više od ove rane tjelesne aktivnosti noću spavale duže i mirnije.  

Pazite da je vaše dijete budno te da nije umorno ili gladno - dok je na trbuhu, savjetuju stručnjaci. 

3. Beba možda neće shvatiti da je vrijeme za spavanje  

Roditelji mogu početi podučavati dobre navike spavanja bebe stare tek nekoliko sedmica. Prema klinici Mayo, prekomjerna stimulacija može spriječiti bebe da se dobro odmore.  Već sat vremena prije spavanja, smanjite svjetla i primirite aktivnosti kako bi dijete shvatilo razliku između noći i dana.  

4. Bebi će možda trebati vremena da se prilagodi  

Stručnjaci kažu da je zapravo uobičajeno da se bebe ponovo meškolje nakon što ih stavite na spavanje. Jedno što možete učiniti jeste pokušati ponuditi umirujuće riječi prije nego što ih ponovno podignete. Pogledajte hoće li se sami umiriti. 

5. Bebi će možda trebati umirujuća masaža  

Osim što pomažu prigušena svjetla u sobi i utišavanje aktivnosti, bebe imaju veliku korist od masaže. Istraživanje koje je objavila Nacionalna zdravstvena biblioteka SAD-a otkrila je da je dodavanje nježne masaže u noćnu rutinu dojenčadi rezultiralo manjim poremećajima spavanja za dijete i poboljšanjem kvalitete majčina sna.  

Štoviše, masaža može čak ojačati vezu između majke i djeteta. Vaš dodir, miris i glas mogu pružiti najveću udobnost vašoj bebi.  

Sljedeći put kad noću postanu nemirni, na dlanove iscijedite malu količinu losiona i napravite im umirujuću masažu. Vaše vrijeme za odmor ili druženje s partnerom ne mora uvijek biti bitka, a to ćete shvatiti ako pronađete pravu tehniku koja će vašem mališanu pomoći da se dobro naspava.