Film

Raportova recenzija nedjeljom | Indiana Jones and the Dial of Destiny: Harrison Ford u posljednjoj avanturi

Čovjek sa šeširom vratio se u posljednju priliku za bogatstvo i slavu u filmu Indiana Jones i artefakt sudbine, petom i posljednjem filmu o Indiani Jonesu.

Igrajući se poput obrade najvećih hitova franšize do sada, vaše zadovoljstvo ovisit će o tome koliko ste obožavatelj Indyja, ali film Jamesa Mangolda donosi dovoljno uzbuđenja, izlijevanja i avantura pljačkanja grobnica da nostalgične fanove zadrži sretnim, iako zapravo ne donosi ništa novo.

Ostale recenzije:

Extraction 2

The Flash

Transformers: Rise of the Beasts

Succession

The Little Mermaid

Film počinje na poznatom području: 1944. je godina i Indiana Jones - s oksfordskim profesorom Basilom Shawom (Toby Jones) - na tragu je još jednog drevnog artefakta kojem njegovi stari neprijatelji, nacisti, stoje na putu.

Koristeći vizuelne efekte, 80-godišnji Harrison Ford je podmlađen, isporučujući uglavnom uvjerljivog Indyja u njegovoj mladosti. Nije sasvim savršeno i rad u sjeni pomaže, ali de-aging proces je prilično impresivan.

Dok Indy stavlja svoj zaštitni znak, šešir i bič, a muzika Johna Williamsa počinje, sekvenca se odvija poput izbrisane scene izrezane iz nekog od njegovih ranijih filmova, pritišćući sve odgovarajuće gumbe za nostalgiju kako biste lagano ušli prije nego film prijeđe u New York 1969., gdje se umorni i kukavi dr. Jones sprema povući iz nastave.

Svađajući se sa susjedima, mučeći se s razvodom i pijući za doručkom, starac Indy postaje jadna figura, a Harrison Ford oslanja se na njegovu mrzovoljnu reputaciju kako bi prikazao čovjeka koji se bori pronaći svoje mjesto u svijetu koji je nastavio dalje bez njega.

Uskoro mu se susreću putevi s Basilovom kćerkom Helenom (živahna Phoebe Waller-Bridge, koja uglavnom ispunjava istu narativnu svrhu kao Mutt Williams Shie LaBeoufa iz Kraljevstva kristalne lobanje) koja je na tragu nadnaravnog MacGuffina iz ovog filma, Antikitere, uređaja koji je izumio Arhimed koji može, ali i ne mora imati moć promijeniti historiju, i ona brzo odvuče Indyja natrag u posljednju avanturu.

Ali ona nije jedina koja ga traži, jer Jurgen Voller, nacist Madsa Mikkelsena koji je postao raketni naučnik, također je u potjeri u nadi da će poravnati stare račune, potpomognut izmjenjivim popisom saveznika uključujući Klabera Boyda Holbrooka, agenta Wilsona Shaunette Renée Wilson, i Haukea Oliviera Richtersa.

Nažalost, osim Mikkelsenovog ljigavog Vollera, nijedan od ovih likova nije tako nezaboravan kao Indyjevi prethodni protivnici, a njihove namjere ili odanosti samo su labavo skicirane.

Ono što zatim slijedi je serija brzih akcijskih sekvenci u kojima se artefakt kreće naprijed-natrag između dobrih i loših momaka dok film juri prema svojoj iznenađujućoj završnici. Jedna podvodna sekvenca je posebno nezaboravna, dajući Indyju još jednu životinju koje se boji jednako kao i zmije.

Akcijske scene su prikladno uzbudljive, iako se malo ponavljaju, dok saveznici kao što su slani morski pas Renaldo Antonia Banderasa i povratnik Sallah dolaze i odlaze bez dramatičnih zahtjeva od njih. Helenin tinejdžerski pomoćnik Teddy (Ethann Isidore) ima najviše posla, a njegov hrabri šarm uličnog psa kao filmskog odgovora na Short Rounda čini ga vrijednim dodatkom seriji.

Unatoč tome što su prethodna dva filma našem junaku već dala dva respektabilna izlaza, Indiana Jones i Artefakt sudbine čini dovoljno da zasluži svoje mjesto u kanonu kao posljednji pobjednički krug za Indyja koji izaziva mnogo manje jeze od Kraljevstva kristalne lobanje iz 2008. i sadrži mnoge zabavne reference na njegove prethodne avanture.

Artefakt sudbine je prasak iz prošlosti, stoga uživajte u izvedbi Harrisona Forda kao jedne od najvećih ikona kinematografije — uz podršku legendarne teme Johna Williamsa — na velikom platnu dok još možete.

Film je dostupan u Cineplexx i CineStar kinima